لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

پیشنهاد روسیه برای حل بحران اوکراین


روسیه قصد دارد راه حل خود را برای بحران اوکراین ارائه دهد. این راه حل در برابر راه حل هایی قرار می گیرد که آمریکا ارائه کرده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور که از تلویزیون پخش می شد گفت: ما و اعضای شورای امنیت روسیه آماده شده ایم که پیشنهاد متقابل خود را با هدف حل وضعیت اوکراین بر اساس قوانین بین المللی و با در نظر گرفتن منافع همه شهروندان اوکراین - بدون استثنا - ارائه دهیم

لاروف که در سوچی با پوتین ملاقات می کرد گفت ما پیشنهاد جان کری وزیر امور خارجه آمریکا را دریافت کردیم، که رضایت کامل ما را فراهم نکرده است. لاوروف گفت آقای کری دعوت روسیه برای دیدار از این کشور و ادامه گفتگوها در آن را نپذیرفته است.

روسیه دائماً برکناری ویکتو یانوکویچ رئیس جمهوری سابق اوکراین از این کشور را غیر قانونی توصیف کرده است و او را هنوز رئیس جمهوری مشروع اوکراین می خواند.

خبرگزاری رسمی روسیه گزارش داده است که انتظار می رود یانوکویچ برای دومین بار از زمان برکناری و خروجش از اوکراین در انظار ظاهر شود.

همزمان، ناتو پروازهای اکتشافی بر فراز لهستان و رمانی را برای نظارت بر وضعیت اوکراین آغاز کرده است. اوکراین عضو ناتو نیست اما اقدامات روسیه در کریمه کشورهای همسایه جزو شوروی سابق که اکنون عضو ناتو هستند را نگران کرده است.

همچنین، سناتورهای آمریکایی در حال کار روی لایحه ای درباره وضعیت اوکراین هستند که تهمیداتی چون اعمال تحریم، کمک رسانی و حمایت از پرداخت وام را در برمی گیرد.

رفراندوم
نیروهای روسیه همچنان در کریمه حضور دارند. قرار است در نیمه ماه مارس، پیوستن کریمه به روسیه در این شبه جزیره به همه پرسی گذاشته شود.

سفیر آمریکا در اوکراین روز دوشنبه گفت که ایالات متحده همچنان گزینه اقدام نظامی را رد می کند. جفری پیات گفت باید برای منافع مسکو در شبه جزیره استراتژیک کریمه، راه حلی دیپلماتیک پیدا کرد.
او گفت واشنگتن نتایج همه پرسی پیش رو در کریمه را به رسمیت نمی شناسد.

مسئول کمیسیون انتخابات کریمه گفت مقدمات برگزاری رای گیری در حال انجام است.
کریمه ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا را برای نظارت بر رفراندوم دعوت کرده اند.

یک قانونگذار روس پیشتر گفت مسکو یک میلیاردو یکصد میلیون دلار را برای بازسازی زیربنایی کریمه در صورت پیوستنش به روسیه، در نظر گرفته است.

به گفته رسانه های محلی، مردان مسلح روز دوشنبه یک پست دریایی در کریمه را از نیروهای اوکراینی گرفتند.
تلویزیون کانال پنج اوکراین به نقل از یک مقام نظامی آن کشور گفت تیراندازی در نیمروز دوشنبه و در پایگاهی در نزدیکی باخچیسارای رخ داد. خبرگزاری رویترز به نقل از او گفت ده مرد ناشناس مسلح با دو مینی بوس به پایگاه رفتند و از پرسنل اوکراینی آنجا خواستند تا ده کامیون به آنها بدهند.

گزارشگران بدون مرز نیز روز دوشنبه گفت مردان ناشناس دو زن روزنامه نگار اوکراینی را در کریمه بازداشت کردند. این سازمان هشدار داد که حملات علیه رسانه های تلاشی برای تبدیل کردن منطقه به یک سیاهچال خبری است.
XS
SM
MD
LG