لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

سازمان ملل اتهامات مربوط به تداخل ماهواره‌ای روسیه را بررسی می‌کند


سامانه موقعیت‌یاب جهانی- آرشیو 
سامانه موقعیت‌یاب جهانی- آرشیو 

اتحادیه بین المللی مخابرات، «آی‌تی‌یو»، در حال بررسی مجموعه‌ای از شکایت‌های اوکراین و سایر کشورهای اروپایی درباره تداخل ماهواره‌ای روسیه است که بر سیستم‌های جهت‌یابی و برنامه‌های تلویزیونی تأثیر گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا اوایل ماه جاری در بیانیه‌ای به این نهاد بین‌المللی گفت که این تداخل‌ها، سیگنال‌های «جی‌پی‌اس» یا سامانه موقعیت‌یاب جهانی را دچار مشکل کرده است و کنترل ترافیک هوایی را به مخاطره می‌اندازد.

در ماه‌های اخیر، موارد مختلفی از اختلال سیستم‌های جی‌پی‌اس گزارش شده و در چندین مورد شبکه‌های تلویزیونی کودکان هدف قرار گرفته و تصاویر خشونت‌آمیز جنگ اوکراین پخش شده است.

اوکراین در اوایل ماه میلادی جاری شکایت خود را به این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل متحد ارائه کرد که شامل دست‌کم ۱۱ مورد تداخل در سه ماه اخیر است.

اوکراین در این شکایت از اتحادیه بین‌المللی مخابرات خواسته است تا «تمامی اقدامات ممکن برای توقف مداخله‌های روسیه» را انجام‌ دهد.

به گفته «آی‌تی‌یو»، فرانسه، سوئد، هلند و لوکزامبورگ بدون اشاره به مقصر یا کشور خاص، شکایت‌هایی درباره «تداخل مضر» در شبکه‌های ماهواره‌ای خود ارسال کردند.

روسیه ضمن رد این اتهامات می‌گوید مطابق با قوانین اتحادیه بین‌المللی مخابرات عمل کرده است.

مقامات غربی، روسیه را به حمله سایبری گسترده علیه شبکه اینترنت ماهواره‌ای در اوکراین متهم می‌کنند.

برخی از خطوط هوایی، به ویژه در حوزه دریای بالتیک، نیز اخیرا از افزایش تداخل سیگنال‌ها در سیستم جی‌پی‌اس شکایت کردند.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات شامل ۱۹۳ کشور است و مسئولیت تنظیم و هماهنگی سیستم ماهواره‌ای جهانی را بر عهده دارد.

این سازمان در ماه میلادی جاری نشستی برگزار می‌کند و براساس آیین‌نامه خود باید به بررسی این موضوع بپردازد. مشخص نیست که اتحادیه بین‌المللی مخابرات چه راه‌کاری را برای رسیدگی به این شکایات و مقابله با تداخل سیگنال‌ها اتخاذ خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG