لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

پوتین: رهبران اوکراین مرتکب «جرائم سنگینی» می شوند


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برنامه پرسش و پاسخ سراسری تلویزیونی در مسکو، روسیه
April 17, 2014
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برنامه پرسش و پاسخ سراسری تلویزیونی در مسکو، روسیه April 17, 2014

رئیس جمهوری روسیه، روز پنجشنبه رهبران دولت اوکراین را متهم کرد که با اعمال زور توسط ارتش، برای سرکوب معترضان در آن کشور، مرتکب «جرائم سنگینی» می شوند و در عین حال احتمال اعزام نیروی های نظامی روسیه به اوکراین را رد نکرد.

ولادیمیر پوتین البته در برنامۀ پرسش و پاسخ سالانۀ خود، که از تلویزیون پخش می شد، این را هم گفت که امیدوار است نیازی به انجام این کار نباشد و بتوان بحران پیش آمده را از طریق دیپلماسی حل و فصل کرد.

در این برنامه که اوکراین موضوع اکثر پرسش ها بود، رئیس جمهوری روسیه تلاش کرد با بیان اظهارات مسالمت جویانه، بیشتر، از احتمال سازش بر سر سنگین ترین بحران پیش آمده بین شرق و غرب پس از دوران جنگ سرد صحبت کند.

در حالی که مجلس روسیه حق استفاده از نیروی نظامی در اوکراین را به رئیس جمهوری داده است، اما پوتین گفت «من واقعأ امیدوارم که از این حق استفاده نکنم و بتوانیم این مسائل پیش آمده را از راه های سیاسی و دیپلماتیک حل کنیم.»

چند روز پیش دولت اوکراین، برای بازپس گیری برخی از شهرهای شرقی آن کشور از کنترل شبه نظامیان طرفدار روسیه، اقدام به اعزام نیروی نظامی کرد، اما روز چهارشنبه در همان اولین مرحله با ناهماهنگی هایی که صورت گرفت متوقف شد. برخی از نفربرهای زرهی اعزام شده عقب نشینی کردند و برخی هم به دست جدایی طلبان افتادند.

آقای پوتین در بخشی از سخنان خود گفت «به جای درک این موضوع که مشکل در دولت اوکراین هست، و به جای تلاش برای گفتگو، آنها تهدید به استفاده از زور کردند» و در ادامه گفت «این جرم بسیار سنگین دیگری است که رهبران فعلی کیف مرتکب شده اند.»

«امیدوارم مسئولان فعلی اوکراین درک کنند که در چه مخمصه ای گرفتار شده اند و کشور را به کجا می برند.»

پوتین گفتگوهای روز پنجشنبه میان روسیه، اوکراین، ایالات متحده آمریکا و اتحادیۀ اروپا، در شهر ژنو سوئیس بر سر اوکراین را، بسیار مهم دانست و گفت «مذاکرات امروز خیلی مهم است، چون مهم است که ما با هم، برای رهایی از این وضعیت چاره ای بیاندیشیم.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین از دولت کیف خواست که با جامعۀ روس زبان ساکن در شرق آن کشور به گفتگو بنشیند.

آقای پوتین در ادامه گفت مطمئن هستم که ما با اوکراین به تفاهم مشترکی دست خواهیم یافت. ما نمی توانیم بدون همکاری یکدیگر ادامه دهیم.
XS
SM
MD
LG