لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

پوتین اقدام ترکیه را "عملی دشمنانه" توصیف کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس خبری روز پنجشنبه در مسکو.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس خبری روز پنجشنبه در مسکو.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت اقدام ترکیه در سرنگون کردن یک هواپیمای نظامی روسیه یک "عملی دشمنانه" بود و چشم اندازی برای بهبود روابط بین روسیه و ترکیه نمی بیند.

رئیس جمهوری روسیه که روز پنجشنبه سخن می گفت، همچنین تلاش های بین المللی برای برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را رد کرد.

هواپیمای F-۱۶ ترکیه سوم آذر ماه یک بمب افکن سوخوی ۲۴ روسیه را هدف قرار دادند. ترکیه می گوید این هواپیما که در مناطق تحت کنترل شورشیان سوریه سقوط کرد، وارد آسمان ترکیه شده بود، موضوعی که روسیه آن را رد می کند.

یکی از دو خلبان هواپیما کشته شد و دیگری با اقدام نیروهای روس و سوری، نجات یافت.

ولادیمیر پوتین گفت ترکیه به جای هدف قرار دادن هواپیما، گزینه های دیگری داشت. او پرسید: "آیا راحت تر نبود که فقط گوشی تلفن را بردارید؟"

او که در کنفرانس خبری آخر سال سخن می گفت در سخنانی غیرمعمول گفت: "اگر کسی در حکومت ترکیه، تصمیم گرفته است که نقطه ای از اندام آمریکایی ها را ببوسد، آن وقت من نمی دانم که این تصمیم درستی بوده است یا نه." پوتین گفت من نمی دانم که آیا آمریکایی ها نیز چنین چیزی را آنها می خواستند یا نه.

رئیس جمهوری روسیه احتمال داد که شاید توافقی بین آمریکا و ترکیه صورت گرفته بود که بر اساس آن، به گفته او، اگر ترکیه هواپیمای روسی را هدف قرار دهد، آن وقت آمریکا حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق را نادیده خواهد گرفت.

پیشتر واشنگتن گفته بود از استقرار نیروهای خارجی بدون رضایت بغداد حمایت نمی کند.

ولادیمیر پوتین همچنین سخنانی درباره رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت و اعلام کرد که رهبری ترکیه مشکل دارد. او از اقدام مسئولان ترک برای اینکه اول با ناتو، که ترکیه خود عضو آن است صحبت کرده اند به جای اینکه با روسیه تماس بگیرند، انتقاد کرد.

او گفت: "آیا آنها فکر می کردند که ما فرار می کنیم؟ نه، ما چنین کشوری نیستیم."

پوتین گفت که روسیه بر عکس، حضور هوایی خود را در آسمان سوریه افزایش داده است.

در پی هدف قرار گرفتن هواپیمای روسی، مسکو تحریم های گوناگونی را علیه ترکیه اعمال کرده است.

XS
SM
MD
LG