لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

اردوغان: اگر ادعای پوتین درباره توافق ترکیه با داعش درست باشد، استعفاء می دهم


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت اگر ادعای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره توافق ترکیه با داعش حقیقت داشته باشد، استعفاء خواهد داد.

به گزارش سی ان ان ولادیمیر پوتین روز دوشنبه گفت "توافق مخفیانه" ترکیه با داعش موجب شد که نیروی هوایی ترکیه، سوخوی ۲۴ روسیه را سرنگون کند.

رئیس جمهوری روسیه گفت حمله به هواپیمای روسیه برای آنکه "ترکیه به خرید مخفیانه نفت از داعش ادامه دهد" صورت گرفت. روسیه اقدام ترکیه را خنجر زدن از پشت توصیف کرده است. ترکیه می گوید از داعش نفت نمی خرد.

هواپیمای روسی در مناطق تحت کنترل شورشیان سوریه در شمال این کشور سقوط کرد و یک خلبان آن کشته شد و سرنشین دیگر آن با عملیات نیروهای سوریه و روسیه، نجات یافت.

اقدام ترکیه موجب تنش کم نظیری در روابط آنکارا با مسکو شد و روسیه تحریم های مختلفی در زمینه های اقتصادی و گردشگری بر ترکیه اعمال کرد. آقای پوتین همچنین تماس های تلفنی آقای اردوغان را بی پاسخ گذاشته و با درخواست او برای دیدار رو در رو در حاشیه نشست تغییرات آب و هوایی در پاریس مخالفت کرد.

رئیس جمهوری ترکیه گفته است هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود، اما او در عین حال از هدف قرار دادن آن ابراز پشیمانی و تاسف کرد.

XS
SM
MD
LG