لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

روسیه از ابتدای سال آینده میلادی از اتباع ترکیه ویزا می خواهد


هر سال دهها هزار نفر بدون ویزا بین ترکیه و روسیه سفر می کنند.
هر سال دهها هزار نفر بدون ویزا بین ترکیه و روسیه سفر می کنند.

مسکو اعلام کرد که روال مسافرت بدون ویزای ورود اتباع ترکیه به روسیه را از ابتدای سال آینده میلادی (اواسط دی ماه) لغو می کند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه این خبر را همزمان با افزایش تنش بین آنکارا و مسکو داده است. این اقدام نیز در ادامه واکنش های روسیه به سرنگونی یک جنگنده این کشور توسط ترکیه است.

ترکیه پیشتر تاکید کرد که روز سه شنبه گذشته، هواپیمای روسیه حریم هوایی این کشور را نقض کرده و به همین دلیل آن را سرنگون کرد. این ادعا از سوی مسکو رد می شود و آنها می گویند هواپیما در طول مسیر همواره در محدوده سوریه بود.

این رویداد به افزایش تنش بین دو کشور منجر شد. هرچند با گذشت چند روز، ترکیه سعی در کاهش تنش دارد اما در مقابل روسیه با اقداماتی عصبانیت خود را نشان داده است. روز گذشته اعلام شد روسیه واردات مواد غذایی از ترکیه را مشمول مقررات جدیدی کرده است.

همچنین، دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه دستور داده است برای تنبیه ترکیه اقدامات اقتصادی شامل مسدود کردن پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور، به اجرا گذاشته شود.

رهبران برخی کشورهای جهان، از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، از روسیه و ترکیه خواسته اند با خویشتنداری، مساله را از طریق گفت و گو حل کنند. روز جمعه دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملی ندر یک نشست خبری در مسکو اعلام کرد که پیشنهاد دیدار در سطح سران دو کشور، از سوی ترکیه داده شده است.

هنوز دفتر پوتین این ملاقات احتمالی با اردوغان را تایید نکرده است.

XS
SM
MD
LG