لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

پوتین خواهان تشکیل جبهه واحدی برای نبرد با تروریسم شد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه خواهان یک "مشت قدرتمند" در نبرد با تروریسم شد و به وضع تحریم های بیشتر علیه ترکیه اشاره کرد و دولت های غربی را به ایجاد یک "حوزه هرج و مرج" متهم ساخت.

به گزارش آسوشیتدپرس، پوتین در نطقی در باره وضعیت کشور خواهان پایان گرفتن آنچه آن را معیارهای دوگانه شد که به گفته او از یکپارچه شدن کوشش های جهانی در نبرد با تروریسم جلوگیری می کند.

او بی آن که از آمریکا نام ببرد، واشنگتن و متحدانش را متهم ساخت عراق، سوریه و لیبی را با حمایت از سیاست تغییر رژیم به یک "حوزه مرج و مرج" تبدیل کرده اند که تمام جهان را تهدید می کند.

پوتین در سخنرانی خود به کوشش هایی که برای آغاز روند صلح در سوریه جریان دارد اشاره نکرد، اما بر نیاز به متحد ساختن تلاش های جهانی در جنگ علیه تروریسم تاکید گذاشت و گفت "ما باید تمام مجادله ها و ناهماهنگی را پشت سر بگذاریم، یک مشت قدرتمند و یک جبهه ضد تروریستی، که بر اساس قوانین بین المللی و زیر نظر سازمان ملل کار کند، بوجود آوریم."

پوتین مشخصا ترکیه را هدف گرفت و آن را متهم کرد "به تروریست ها اجازه می دهد با فروش نفتی که از سوریه سرقت کرده اند پولدار شوند."

پوتین گفت با این پول "اشرار مزدور استخدام می کنند، اسلحه می خرند و به حملات تروریستی بی رحمانه علیه شهروندان ما، و نیز شهر وندان فرانسه، لبنان ، مالی و کشورهای دیگر دست می زنند."

در ارتباط با سرنگون شدن یک جت روسی توسط نیروی هوایی ترکیه، پوتین گفت "اگر کسی فکر کند که پس از ارتکاب جنایت جنگی خائنانه، فقط به ممنوعیت واردات گوجه فرنگی یا محدودیت هایی برای کارهای ساختمانی با صنایع دیگر، بسنده خواهد شد، عمیقا در اشتباه اشت."

وزیر انرژی روسیه روز پنجشنبه گفت مذاکرات با ترکیه در مورد ساختن خط لوله ای که اجازه خواهد داد روسیه از طریق آن کشور گاز طبیعی به اروپا صادر کند، متوقف شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام وزارت خارجه ترکیه گفت وزیران خارجه ترکیه و روسیه روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس سازمان امنیت و همکاری در اروپا در پایتخت صربستان ملاقات کردند. از زمانی که نیروی هوایی ترکیه یک جت روسیه را در نزدیکی مرز سوریه سرنگون کرد، این نخستین دیدار بین دو مقام است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درگیری خود و کشورش را در معامله نفتی با داعش با به شدت رد کرده و گفته است اگر مسکو اتهاماتش را ثابت کند، استعفا خواهد داد.

XS
SM
MD
LG