لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

روسیه: تا زمانی که غرب طرح شکست مسکو را رها نکند جنگ در اوکراین ادامه دارد 


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: رویارویی مسلحانه در اوکراین تا زمانی که غرب از برنامه‌ها و طرح تسلط و شکست مسکو دست برندارد، ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لاوروف در مصاحبه با روزنامه اندونزیایی «کومپاس» گفت: «هدف غرب به رهبری آمریکا، تقویت هژمونی جهانی خود است.»

او‌ در ادامه افزود: «تا زمانی که غرب از برنامه‌هایش برای حفظ سلطه خود دست برندارد و بر میل وسواس‌گونه خود برای تحمیل شکست استراتژیک به روسیه به وسیله دست نشانده خود، کی‌یف غلبه نکند، این درگیری ادامه خواهد داشت. در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از تغییر در این عمل دیده نمی‌شود.»

لاوروف قرار است در این هفته در اجلاس شرق آسیا و مجمع منطقه‌ای آ‌سه‌آن در جاکارتا شرکت کند، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در آنجا حاضر خواهد بود.

اعضای ناتو در شرق اروپا از موضع کی‌یف حمایت کرده و استدلال کردند که قرار دادن اوکراین زیر چتر امنیت جمعی ناتو، بهترین راه برای بازدارندگی روسیه از حمله دوباره است.

روسیه که در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم نظامی گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرد و آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای خلع سلاح همسایه خود خواند تاکنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

کی‌یف و متحدانش اما این جنگ را که اکنون در هفدهمین ماه خود قرار دارد، تهاجمی برای تصرف سرزمین می‌نامند.

XS
SM
MD
LG