لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

ائتلاف به رهبری آمریکا می گوید تا پایان ۲۰۱۶ پایتخت‌های داعش در عراق و سوریه را آزاد می‌کند


مقامات عرب و غربی از قصد ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا برای بازپس‌گیری موصل، دومین شهر عراق از داعش و خارج کردن اعضای آن از رقه، مقر داعش در شمال شرق عراق خبر دادند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید اگر نیروهای ائتلاف در این راه موفق شوند این عملیات نیروی سختی به خلافت داعش در عراق و سوریه خواهد بود.

به گفته منابع عرب و غربی، استراتژی عملیات بازپس‌گیری منطقه ای در قلب قلمرو خلافت خودخوانده اسلامی، و گرفتن هر دو "پایتخت" آن و نابودی باور گسترش خلافت سنی در میان اعضای داعش است.

رویترز به نقل از یک مقام عراقی آگاه به استراتژی فوق نوشت: "نقشه این است که آنان را در رقه سوریه و موصل در عراق هدف حمله قرار دهیم تا پایتخت‌هایشان را نابود کنیم." او گفت نیروهای ائتلاف و دولت آمریکا ضرورت دارند که این عملیات را تا پایان امسال به ثمر برسانند.

این دیپلمات عراقی گفت: "مقامات عراقی می گویند ۲۰۱۶ زمان محو داعش است و آمریکایی‌ها هم همین را می گویند تا بتوانند از عراق خارج شوند و این میراث از باراک اوباما باقی بماند." او گفت روزی که موصل آزاد شود "داعش نابود شده است."

رویترز می‌گوید شواهدی در بغداد نشان می دهد که ورق علیه داعش برگشته است.

در ۹ ماه گذشته داعش بخش هایی از قلمرو و شهرهای استراتژیک تحت تسلطش را از دست داد. در عراق از تکریت و سنجار در شمال، شهر نفت خیز بیجی در مرکز، و رمادی در استان انبار بیرون رانده شد.

در شمال سوریه، نیروهای کرد سوری متحد آمریکا پس از شکست دادن داعش در کوبانی و سپس تل‌ابیض در شمال رقه بخش‌هایی حیاتی از سرزمین‌های گرفته شده توسط داعش را پس گرفتند.

به نوشته رویترز داعش در بسیاری از جبهه‌ها تحت فشار است و سقوط قیمت نفت نیز از سوی دیگر به درآمد آن ضربه زده است.

XS
SM
MD
LG