لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

مسکو حضور کارشناسان نظامی روسیه در سوریه را تایید کرد


ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه

وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه برای نخستین بار تایید کرد که کارشناسان نظامی روس در سوریه حضور دارند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت آنها به ارتش سوریه در نبرد با آنچه او "افزایش بی سابقه تهدیدهای تروریستی" در سوریه و عراق خواند، کمک می کنند.

به گفته او، روسیه بر اساس قراردادهای دوجانبه، از دیر باز اسلحه و تجهیزات نظامی به سوریه ارسال کرده و اینک کارشناسان نظامی روسیه نحوه استفاده از سیستم های تسلیحاتی که به سوریه تحویل داده می شود را به نیروهای آن کشور آموزش می دهند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین افزود، مسکو افزایش کمک نظامی به سوریه را برای نبرد با تروریسم، اگر لازم ببیند، بررسی خواهد کرد، اما این کار را بر اساس قوانین بین المللی انجام خواهد داد.

ایالات متحده که با دولت اسد مخالف است، در روزهای اخیر نسبت به کمک های ارسالی روسیه به نیروهای دولتی سوریه ابراز بدبینی کرده است.

واشنگتن همچنین از برخی کشورها خواسته است، اجازه ندهند هواپیماهای روسی در راه سوریه از حریم هوایی آنها استفاده کنند. مسکو این حرکت را "بی نزاکتی بین المللی" خوانده و آن را محکوم کرده است.

در همین حال، شورشیان اسلامگرا روز چهارشنبه یک پایگاه هوایی عمده در استان ادلب در شمال غربی سوریه را تصرف کرده و نیروهای بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق را از آن بیرون راندند.

این واقعه جدیدترین رویداد در رشته شکست هایی است که ارتش دولت سوریه در ماه های اخیر در جنگ تقریبا پنج ساله داخلی در آن کشور متحمل شده است.

تلویزیون دولتی سوریه در گزارشی اعلام کرد که نیروهای ارتش از فرودگاه نظامی ابوظهور عقب نشینی کرده اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه نیز می گوید جبهه النصرت، گروه وابسته به القاعده، و نیز گروه های اسلامگرای متحد آن، هم اکنون کنترل این پایگاه که یکی از آخرین قرارگاه های ارتش در ادلب بود را به دست گرفته اند.

XS
SM
MD
LG