لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

سفارت روسیه: هواپیماهای حامل "کمک‌های" مسکو به سوریه اجازه عبور از ایران دارند


عکس آرشیوی از دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه (راست) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مسکو - ۲۵ مرداد ۱۳۹۴
عکس آرشیوی از دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه (راست) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مسکو - ۲۵ مرداد ۱۳۹۴

سفارت روسیه در تهران اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران به هواپیماهای روسیه که حامل "کمک‌های انسان‌دوستانه" برای سوریه هستند، اجازه عبور از حریم هوایی خود را داده و مانعی در پرواز این هواپیماها ایجاد نخواهد کرد.

رایزن مطبوعاتی سفارت روسیه در تهران به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت که این اجازه بنا به درخواست مسکو اخذ شده، و سفارت روسیه در این زمینه با مقام‌های ایرانی "تماس دائم" دارد.

پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر تحرکات نظامی جدید روسیه در سوریه، و ارسال اسلحه از سوی مسکو به منظور حمایت از دولت بشار اسد در دمشق منتشر شده بود.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه در گفتگویی تلفنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود، درباره این گزارش‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت اگر چنین گزارش‌هایی درست باشد، این اقدامات جدید مسکو می‌تواند به مناقشه در سوریه شدت بخشد.

روز چهارشنبه گزارش شد که مقام‌های دولت بلغارستان با پرواز هواپیماهای روسی به مقصد سوریه از طریق بلغارستان مخالفت کرده‌اند.

وزیر خارجه یونان نیز روز دوشنبه از درخواست واشنگتن از آتن برای جلوگیری از پرواز هواپیماهای روسیه در آسمان یونان، با هدف توقف ارسال سلاح‌های روسی به سوریه خبر داد.

XS
SM
MD
LG