لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

ابراز نگرانی آمریکا از افزایش حمایت نظامی روسیه از اسد


جان کری
جان کری

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گویی تلفنی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نسبت به گزارش هایی که حاکی است مسکو قصد دارد بر حضور نظامی خود در سوریه بیافزاید ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه گفت آقای کری روشن ساخت اگر چنین گزارش هایی درست باشد، این اقدامات می تواند به مناقشه شدت بخشد ، موجب تلفات بیشتر در میان غیر نظامیان بی گناه شود، جریان آوارگان را افزایش دهد وبه بروز خطر در گیری با ائتلاف ضد داعش منجر شود.

سخنگو گفت کری و لاوروف موافقت کردند که بحث در باره مناقشه سوریه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادامه پیدا کند.

نیویورک تایمز گزارش داد روسیه یک تیم نظامی پیشگام به سوریه فرستاده است و گام هایی بر می دارد که واشنگتن می ترسد ممکن است نشانه ای بر گسترش حمایت نظامی روسیه از بشار اسد باشد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه گفت مسکو حمایت های آموزشی و لجیستکی برای ارتش سوریه فراهم می آورد. این نخستین بار است که میزان مداخله روسیه در جنگ سوریه آشکارا تائید می شود.

پوتین گفت هنوز زود است درباره درگیری مستقیم روسیه در عملیات نظامی علیه داعش در سوریه بحث شود، اما گفت مسکو هر حمایت جدی و تجهیزاتی را برای دمشق فراهم می کند.

روز پنجشنبه سخنگوی کاخ سفید گفت واشنگتن گزارش هایی را که حاکی است مسکو پرسنل نظامی وهواپیما به سوریه فرستاده از نزدیک دنبال می کند.

XS
SM
MD
LG