لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

رهبر اوپوزیسیون سوریه: مسکو خود را متعهد به حفط بشار اسد نمی‌داند


خالد خوجه رهبر گروه اصلی اوپوزیسیون سوریه در نشست خبری در مسکو پایتخت روسیه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۴
خالد خوجه رهبر گروه اصلی اوپوزیسیون سوریه در نشست خبری در مسکو پایتخت روسیه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۴

رهبر گروه اصلی اوپوزیسیون سوریه روز جمعه ادعا کرد که مسکو خود را به حفظ بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در رأس قدرت متعهد نمی‌داند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خالد خوجه، رهبر ائتلاف ملی سوریه، روز جمعه در پی دیدار و گفتگو با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مسکو گفت «رهبری روسیه به بشار اسد نچسبیده است،» و بر نیاز به حفظ تمامیت ارضی سوریه تمرکز دارد.

هنور روشن نیست آیا گفته‌های خالد خوجه به معنای تغییری در موضع روسیه است، یا فقط تلاش مسکو برای جلب حمایت اوپوزیسیون سوریه از اقدامات جدید جهت حل مناقشه در آن کشور را منعکس می‌کند.

پیشتر، لاوروف با همتای سعودی خود ملاقات کرد، اما گفتگوهای آنها ادامه اختلاف شدید در مورد سرنوشت بشار اسد را برجسته ساخت. در حالی که لاوروف خواست سربازان دولتی سوریه در ائتلافی که با داعش در جنگ است گنجانده شود، عادل الجبیر هر گونه نقشی برای اسد را رد کرد.

رهبر گروه اصلی اوپوزیسیون سوریه نیز روز جمعه بار دیگر تاکید کرد که اسد و مباشران او نمی‌توانند بخشی از دولت انتقالی باشند . او گفت درباره هیچ کاندیدایی برای رهبری آینده سوریه با روس‌ها بحث نشده، و افزود رایزنی‌ها ادامه خواهد داشت.

خالد خوجه گفت تمرکز اصلی مسکو نیاز به حفظ تمامیت ارضی سوریه و پرهیز از فرو ریختن ساختارهای آن کشور است.

در گزارش آسوشیتدپرس همچنین گفته می‌شود ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلاش جدید میانجیگرانه مسکو در بحران سوریه را در دیدار با محمد بن سلمان قائم مقام ولیعهد سعودی در ماه ژوئن آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG