لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

لاوروف: کارشناسان نظامی روسیه در مناقشه سوریه درگیر نیستند


عکس آرشیوی از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
عکس آرشیوی از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

یک روز پس از تایید حضور کارشناسان نظامی روس در سوریه توسط وزارت خارجه روسیه، مسکو بار دیگر این موضوع را تایید و اعلام کرد که مشاوران نظامی روس برای کمک و آموزش نیروهای مسلح سوریه در استفاده و نگهداری تجهیزات ارسالی روسیه در آن کشور بسر می‌برند، اما آنها در مناقشه سوریه درگیر نیستند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت کارشناسان نظامی روسیه از دیرباز در سوریه حضور داشته‌اند و در حال حاضر نیروهای مسلح آن کشور را در چگونگی استفاده از تجهیزات نظامی روسیه در نبرد با "تروریسم" کمک می‌کنند.

سخنگوی کاخ کرملین نیز در یک نشست خبری در مسکو و در پاسخ به این پرسش که چرا روسیه از تایید یا تکذیب گرارش‌هایی که حاکی است پرسنل نظامی روسیه در کنار سربازان دولتی سوریه می‌جنگند خودداری کرده است، گفت وزیر امور خارجه قبلا چنین گزارش‌هایی را تکذیب کرده است.

دیمیتری پسکوف، با بیان این که کارشناسان نظامی روسیه در چارچوب قوانین بین المللی در سوریه حضور دارند، افزود ارتش سوریه تنها نیرویی است که قادر است با پیشروی‌های گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) در آن کشور مقابله کند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده بود که نیروهای روسیه، در حمایت از سربازان دولتی سوریه شرکت در عملیات نظامی علیه شورشیان در آن کشور را آغاز کرده‌اند.

پیشتر، یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده به صدای آمریکا گفت روسیه به ارسال هوایی سلاح و تجهیزات نظامی به سوریه پرداخته است، و چنین فعالیت‌هایی را «غیر مفید» خواند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، گفت اطلاعاتی در تایید این گزارش‌ها ندارد، اما وزیر خارجه جان کری در این زمینه به صورت تلفنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود صحبت کرده و به او گفته است که اگر این امر صحت داشته باشد، می‌تواند به افزایش خشونت و حتی بی‌ثباتی در سوریه منجر شود.

در همین حال در در پراگ، دبیر کل ناتو گفت اعزام نیرو و ارسال تجهیزات نظامی به سوریه به حل بحران در آن کشور کمک نخواهد کرد و افزود مهم است از تمام تلاش‌ها جهتی افتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به مناقشه سوریه حمایت شود.

XS
SM
MD
LG