لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

عملیات ائتلاف به رهبری آمریکا ادامه دارد؛ روحانی و سلیمانی از پایان داعش خبر دادند


شهرهای بزرگ عراق، پس از نزدیک به سه سال درگیری، با حمایت جنگنده های آمریکا از دست داعش خارج شدند.
شهرهای بزرگ عراق، پس از نزدیک به سه سال درگیری، با حمایت جنگنده های آمریکا از دست داعش خارج شدند.

در حالیکه ائتلاف به رهبری آمریکا در نبرد با داعش مواضع داعش در مناطق مختلف عراق و سوریه را زیر حمله گرفته و نبرد با اعضای باقی مانده از این گروه را ادامه می‌دهد، مقام‌های جمهوری اسلامی پایان کار داعش را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۳۰ آبان در بیانیه‌ای که از رسانه‌ای ایران پخش شد، اعلام کرد که کار داعش در کشورهای منطقه به پایان رسیده است. او در این بیانیه گفت: «امروز می‌توان گفت که شرارت داعش از سر مردم کشورهای منطقه رفع شده یا بسیار کاهش یافته است.»

همزمان، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد که داعش در عراق و سوریه شکست خورده و کار آن پایان یافته است. قاسم سلیمانی این نامه را پس از آن نوشت که تصاویری از او در حال بازدید از منطقه ابوکمال در شرق سوریه، محل آخرین نبرد نیروهای دولتی سوریه و داعش، منتشر شد.

پیام‌های مقام‌های ایران در حالیست که شکست‌های داعش در عراق و سوریه در پی حملات گسترده هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع آن کشورها ممکن شد.

در دو سال گذشته که دولت عراق برای باز پسگیری شهرهای خود از داعش مشغول نبرد با این شبه نظامیان بود، شکست داعش در آن شهرها تنها پس از حملات سنگین هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا ممکن شد.

مستشاران آمریکایی همچنین در این سالها به آموزش نیروهای ویژه عراقی برای مبارزه با تروریسم پرداختند و به بازسازی ارتش عراق که در شهرهای بزرگ از مقابل داعش گریخته بود، کمک کردند.

اعلام شکست داعش در عراق و سوریه از سوی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حالیست که هزاران نفر از نیروهای سپاه، از جمله تعدادی از فرماندهان، در سالهای اخیر در عراق و سوریه کشته شدند. برخی از این نیروها در حالی کشته شدند که در مقابل گروه‌های مردمی مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، می‌جنگیدند.

ایران نیروهای مخالف بشار اسد را تروریست می داند و نیروهای نظامی خود را برای جنگیدن با آنها و حمایت از بشار اسد به سوریه فرستاده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG