لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

بشار اسد برای دومین بار از زمان بحران سوریه با پوتین دیدار کرد


رئیس جمهوری سوریه به درخواست ولادیمیر پوتین و برای گفتگو درباره مذاکرات صلح سوریه که با حضور ایران، ترکیه و روسیه برگزار می شود، به شهر سوچی در روسیه سفر کرد. این دومین سفر اسد از زمان بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ است.

به گزارش اسوشتیدپرس، کرملین با گزارش سفر اسد به روسیه، اعلام کرد پوتین از اسد خواسته به این کشور برود تا با موارد احتمالی صلح مطرح شده در گفتگوهای سه کشور منطقه موافقت کند. روسیه سعی دارد حضور نظامی اش در جنگ سوریه را کاهش دهد. دیدار پوتین و اسد که در سوچی برگزار شد، از پیش اعلام نشده بود.

ایالات متحده از زمان آغاز بحران سوریه خواستار کناره گیری بشار اسد در قدرت شده است. دولت ترامپ نیز سیاست مشابهی دارد. یک ماه پیش، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بعد از پیروزی ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا تاکید کرد که پس از سقوط گروه داعش و در روند صلح سوریه، بشار اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند و در آینده سوریه جایی ندارد.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در حاشیه این سفر از پوتین و روسیه برای حمایت از او تشکر کرد. بشار اسد از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه تنها دو بار خاک کشورش را ترک کرده که هر دو بار به مقصد روسیه بوده است. دیدار پوتین و اسد این بار سه ساعت به طول انجامید.

این دیدار در حالی برگزار شد که قرار است روز چهارشنبه روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در شهر سوچی درباره سوریه دیدار کنند. ایران و روسیه متحدان سرسخت رژیم بشار اسد هستند، در حالی که از گروه های مخالف حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG