لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

جیمز بیکر: ایران و روسیه جزئی از راه حل دراز مدت خاورمیانه باشند


جیمز بیکر از مقام های ارشد پیشین دولت ایالات متحده - عکس از آرشیو
جیمز بیکر از مقام های ارشد پیشین دولت ایالات متحده - عکس از آرشیو

جیمز بیکر، یک مقام کاخ سفید در دولت های ریگان و بوش (پدر) گفت ایران و روسیه باید جزئی از راه حل «دراز مدت» علیه داعش که بخش های وسیعی در عراق و سوریه را تصرف کرده، حضور داشته باشند.

تیم کاناوا در گزارشی که عصر یکشنبه در وبسایت نشنال ریویو منتشر شد، با اعلام این مطلب نوشت، با این حال جیمز هشدار داد که حضور ایران در چنین ائتلافی «در این مرحله» می تواند باعث دوری احتمالی کشورهای متحد سنی از ائتلاف شود.

جیمز بیکر که سابقه وزارت امورخارجه آمریکا را دارد، روز یکشنبه در برنامه «ملاقات با مطبوعات» گفت حضور فوری ایران در ائتلاف علیه گروه «دولت اسلامی» می تواند این تصور را بوجود آورد که ایالات متحده «جانب شیعیان» را گرفته است.

اما او گفت ائتلاف علیه داعش در دراز مدت به حضور روسیه نیاز دارد، کشوری که از حامیان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شناخته می شود.

جیمز بیکر گفت همه کشورهای خاورمیانه و جهان می خواهند ببینند که آمریکا داعش را نابود می کند، اما با پایان داعش، اگر ائتلاف وسیعتری شکل نگیرد، باز هم از این مسائل پیش می آید.

این مقام سابق کاخ سفید گفت اتحادیه اروپا، روسیه، چین و آمریکا باید در یک ائتلاف حضور داشته باشند و درباره چگونگی تجهیز نیروهای معتدل در منطقه و محدود کردن نیروهای تندرو و چگونگی برخورد با این موضوع بدون شعله ور کردن درگیری شیعه-سنی مذاکره کنند.

XS
SM
MD
LG