لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

روسیه: هدف ما جلوگیری از تجزیه سوریه و از بین بردن همه تروریست‌ها است


ویرانه های به جا مانده از بمباران حلب توسط هواپیماهای ارتش سوریه در هفته گذشته
ویرانه های به جا مانده از بمباران حلب توسط هواپیماهای ارتش سوریه در هفته گذشته

روسیه اعلام کرد که این کشور وظیفه دارد سوریه را از دست سازمان‌های تروریستی آزاد سازد و کمک کند تا جلوی فروپاشی کشور گرفته شود.

به گزارش رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز شنبه اول مهر با اعلام این موضع روسیه گفت که ایجاد پایگاه نظامی موقت، هدف روسیه نیست بلکه راهی است برای کمک به نیروهای قانونی سوریه در نبرد آنها با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی.

پسکوف در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت با تاکید دوباره بر «آزادسازی» تمام سرزمین های سوریه گفت: «لازم است که تمام مناطق سوریه را آزاد کرده و از تجزیه کشور جلوگیری کنیم.»

او همچنین اضافه کرد که پایانی برای درگیری‌های سوریه در آینده نزدیک ندید. سخنگوی کرملین در این مورد گفت: «متاسفانه اطلاعاتی که به دست ما می‌رسد نشان می‌دهد که نمی‌توان خوش‌بین بود. روشن است که جامعه جهانی همچنان راه درازی و سختی در پیش دارد.»

سخنان این مقام دولتی روسیه در حالیست که سازمان ملل و وزیر خارجه آمریکا تلاش دارند کشورهای پشتیبان دولت سوریه و حامیان مخالفان بشار اسد را برای دستیابی به راه حل بحران سوریه گردهم آورند.

غرب و برخی از کشورهای منطقه نظیر ترکیه و عربستان از برخی از گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه حمایت می‌کنند. در مقابل، روسیه و ایران با حمایت از ارتش سوریه به دولت این کشور کمک می‌کند تا مخالفان مسلح را از حلب و دیگر پایگاه‌های خود خارج سازد.

سخنگوی کرملین در حالی از موضع روسیه در جلوگیری از تجزیه سوریه و از میان بردن همه گروههای تروریستی سخن گفته است که آمریکا و متحدان اعلام کرده‌اند که مخالفان معتدل سوری نظیر ارتش آزاد سوریه را تروریست نمی‌شناسند و از آنها حمایت می‌کنند.

غرب و سازمان ملل همچنین حملات هوایی روسیه و سوریه را عامل مرگ غیرنظامیان، از جمله کودکان در مناطق تحت کنترل شورشیان می‌دانند.

آخرین تلاش‌های بین‌المللی برای حل بحران سوریه، نشست لوزان با حضور وزرای خارجه آمریکا و روسیه و چند کشور خاورمیانه از جمله ایران بود که بی‌نتیجه پایان یافت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG