لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

محاکمه روزنامه‌نگار آمریکایی بازداشت شده در روسیه «پشت درهای بسته» آغاز شد


محاکمه ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی بازداشت‌شده
محاکمه ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی بازداشت‌شده

محاکمه ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی بازداشت‌شده، روز چهارشنبه ششم تیر در شهر «یکاترینبورگ» روسیه پشت درهای بسته آغاز شد.

این روزنامه‌نگار «وال‌ استریت ژورنال» به اتهام جاسوسی محاکمه می‌شود و در صورت محکومیت احتمالا با مجازات ۲۰ سال زندان مواجه خواهد بود.

دادستان‌های روسی ادعا می‌کنند که گرشکوویچ اطلاعات محرمانه‌ای را به دستور سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده «سی‌آی‌ای» در مورد یک شرکت تولید‌کننده تانک برای جنگ روسیه در اوکراین جمع‌آوری کرده است.

گرشکوویچ، روزنامه وال استریت ژورنال، و دولت امریکا، همگی ضمن رد اتهامات وارده، می‌گویند او فقط وظیفه خود را به‌عنوان یک روزنامه‌نگار مورد تایید وزارت خارجه برای خدمت در روسیه انجام می‌داد.

اما تاکر، سردبیر وال استریت ژورنال، در نامه‌ای به خوانندگان روزنامه گفت: «این اتهام جعلی جاسوسی به ناچار به محکومیت ساختگی برای یک مرد بی‌گناه منجر خواهد شد.»

سفارت آمریکا نیز در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از روند برگزاری دادگاه، گفت که کرملین از شهروندان آمریکایی برای دست‌یابی به اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند. کرملین از اظهار نظر درباره آغاز محاکمه خودداری کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پیشتر اتهامات مطرح شده علیه این روزنامه‌نگار آمریکایی را فاقد هرگونه اعتبار دانسته و گفته بود: «از همان ابتدا برای ما مشخص بود که ایوان هیچ اشتباهی مرتکب نشده است. او اصلا نباید بازداشت می‌شد. ... روزنامه‌نگاری جرم نیست. اتهامات علیه او دروغ است و دولت روسیه این موضوع را می‌داند. او باید فورا آزاد شود.»

نخستین جلسه دادگاه پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران ترتیب یافت. جلسه بعدی ۲۳ مرداد برگزار می‌شود که نشان‌دهنده روند طولانی قضایی است.

در همین حال دادگاهی در روسیه بازداشت دو روزنامه‌نگار دیگر را تمدید کرد. این دو روزنامه‌نگار روسی به اتهام مشارکت در فعالیت‌های یک سازمان تاسیس‌شده توسط الکسی ناوالنی، سیاست‌مدار فقید مخالف کرملین که در زندان در شرایط مشکوکی درگذشت، بازداشت شدند.

دادگاه مسکو روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازداشت کنستانتین گابوف، روزنامه‌نگار آزاد که در گذشته برای خبرگزاری رویترز کار می‌کرد، و سرگئی کارلین، که پیشتر با خبرگزاری آسوشیتدپرس همکاری داشت، تا اواخر شهریور تمدید شده است.

گابوف و کارلین متهم به تهیه محتوا برای یک کانال یوتیوب به نام «ناوالنی لایو» هستند که توسط متحدان ناوالنی اداره می‌شود. آنها در صورت محکومیت احتمالا با مجازات شش سال زندان مواجه می‌شوند.

خبرگزاری رویترز از تمدید بازداشت گابوف انتقاد کرد. ولی خبرگزاری آسوشیتدپرس هنوز درباره کارلین اظهارنظری نکرده است.منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG