لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

رسانه‌های روسیه از محاکمه خبرنگار بازداشت‌شده آمریکایی «پشت درهای بسته» خبر می‌دهند


ایوان گرشکوویچ خبرنگار آمریکایی روزنامه وال ‌استریت جورنال که در روسیه بازداشت شده است - آرشیو
ایوان گرشکوویچ خبرنگار آمریکایی روزنامه وال ‌استریت جورنال که در روسیه بازداشت شده است - آرشیو

خبرگزاری دولتی تاس روسیه روز دوشنبه ۲۸ خرداد اعلام کرد ایوان گرشکوویچ خبرنگار آمریکایی روزنامه وال ‌استریت جورنال، ده روز دیگر در شهر یکاترینبورگ و پشت درهای بسته محاکمه خواهد شد.

گرشکوویچ، ۳۲ ساله، ماه مارس سال ۲۰۲۳ در یک سفر کاری رسانه‌ای از سوی سرویس امنیت فدرال روسیه بازداشت و به «تلاش برای به‌دست آوردن اسرار دولتی» متهم شد؛ اتهامی که او، دولت ایالات متحده، و همچنین کارفرمایش، وال ‌استریت جورنال، به‌شدت رد کرده‌اند.

دفتر دادستان کل روسیه روز پنجشنبه ۲۴ خرداد اعلام کرد که کیفرخواست را تایید کرده و پرونده گرشکوویچ را به دادگاه بدوی ارجاع داده است و اگر ایوان مجرم شناخته شود، با ۲۰ سال زندان روبرو خواهد شد.

دادستان‌های روسیه می‌گویند گرشکوویچ در زمان بازداشت، بر‌اساس دستورات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، عمل می‌کرده است. آنها همچنین ادعا می‌کنند او «اطلاعات محرمانه» را در مورد یک کارخانه تانک روسی جمع آوری کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در واکنش به این خبر، ضمن ابراز نگرانی از برگزاری جلسه محاکمه پشت درهای بسته، گفت که اعضای سفارت ایالات متحده در روسیه تلاش می‌کنند تا در جلسه دادگاه حاضر شوند.

متیو میلر افزود:«ما سعی می‌کنیم تا در جلسه دادگاه شرکت کنیم، همانطور که سعی می‌کنیم در دادگاه هر شهروند آمریکایی که در روسیه بازداشت شده، شرکت کنیم.»

او همچنین تاکید کرد که ایالات متحده به تلاش برای آزاد کردن گرشکوویچ و همچنین دیگر شهروند آمریکایی و تفنگدار سابق، پل ویلان که به اشتباه بازداشت شده است، ادامه خواهد داد.

ایوان گرشکوویچ بیش از یک سال از زمان بازداشتش را در زندان بدنام «لفورتوو مسکو» زندانی بوده و دوره بازداشت پیش از محاکمه او بارها تمدید شده است. محل برگزاری دادگاه در یکاترینبورگ بیش از ۱۷۰۰ کیلومتر به سمت شرق از پایتخت روسیه فاصله دارد.

آلسو کورماشوا، سردبیر رادیو اروپای آزاد «رادیو آزادی»، دیگر روزنامه‌نگار آمریکایی است که از اکتبر سال ۲۰۲۳ در روسیه بازداشت و زندانی شده است.

در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، که مسکو آن را «عملیات نظامی ویژه» می‌خواند، تنش‌ بین آمریکا و روسیه افزایش یافته است.

تحلیلگران بر این باورند روسیه با بازداشت و حبس شهروندان آمریکایی به اتهام‌های واهی امنیتی، از آنها به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی استفاده می‌کند.

ایالات متحده بارها به شهروندان آمریکایی هشدار داده است که به روسیه سفر نکنند.

XS
SM
MD
LG