لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

روسیه از نهایی شدن کیفرخواست روزنامه‌نگار زندانی آمریکایی و محل محاکمه او خبر داد


ایوان گرشکوویچ، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال مارس ۲۰۲۳ در روسیه بازداشت شد
ایوان گرشکوویچ، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال مارس ۲۰۲۳ در روسیه بازداشت شد

مقام‌های روس روز پنجشنبه اعلام کردند که ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی زندانی در روسیه، قرار است در شهر یکاترینبورگ محاکمه شود.

یکاترینبورگ جایی است که این خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال بیش از یک سال پیش به اتهام ساختگی «جاسوسی» بازداشت شد.

ایوان گرشکوویچ در مارس ۲۰۲۳ در این شهر واقع در ۱۴۰۰ کیلومتری شرق مسکو بازداشت شد و قرار بازداشت او تاکنون چند بار تمدید شده است.

گرشکوویچ، کارفرمای او، و دولت ایالات متحده اتهامات مطرح شده علیه او را رد می‌کنند و وزارت خارجه آمریکا می‌گوید او به‌ناحق بازداشت شده است.

بنابر اعلام دادستانی کل روسیه، کیفرخواست گرشکوویچ نهایی شده و پرونده او به دادگاه منطقه‌ای سوردلوفسکی در یکاترینبورگ ارسال شده است.

دادستانی کل روسیه اتهام او را «جمع‌آوری اطلاعات محرمانه» از یک مرکز ساخت و تعمیر تجهیزات نظامی در منطقه سوردلوفسکی عنوان کرده است.

این نخستین بار است که روسیه جزئیات اتهام این روزنامه‌نگار ۳۲ ساله را به‌صورت عمومی اعلام می‌کند؛ هرچند مدرکی برای اثبات آن ارائه نکرده است.

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در همین ارتباط گفت دولت جو بایدن به تلاش خود برای آزادی گرشکوویچ ادامه خواهد داد.

او خاطرنشان کرد که «ما از ابتدا گفته‌ایم که ایوان هیچ خطایی مرتکب نشده است. او به هیچ عنوان نباید دستگیر می‌شد. روزنامه‌نگاری جرم نیست.»

متیو میلر در ادامه، با بیان این که اتهامات مطرح شده علیه گرشکوویج نادرست هستند و دولت روسیه این را می‌داند، تاکید کرد که او باید فورا آزاد شود.

آلسو کورماشوا، سردبیر رادیو اروپای آزاد «رادیو آزادی»، دیگر روزنامه‌نگار آمریکایی است که از اکتبر سال ۲۰۲۳ در روسیه بازداشت و زندانی شده است.

در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، که مسکو آن را «عملیات نظامی ویژه» می‌خواند، تنش‌ بین آمریکا و روسیه افزایش یافته است.

تحلیلگران بر این باورند روسیه با بازداشت و حبس شهروندان آمریکایی به اتهام‌های واهی امنیتی، از آنها به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG