لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

حمله موشکی روسیه به زاپروژیا؛ زلنسکی: اشغالگران را بیرون خواهیم کرد


امدادگران اوکراینی در حال بررسی یک خانه تخریب شده بر اثر شلیک موشک‌های روسی در شهر زاپروژیا - دوم مارس ۲۰۲۳
امدادگران اوکراینی در حال بررسی یک خانه تخریب شده بر اثر شلیک موشک‌های روسی در شهر زاپروژیا - دوم مارس ۲۰۲۳

مقامات اوکراین از اصابت یک موشک روسی به مجتمع مسکونی در شهر زاپروژیا در جنوب اوکراین خبر دادند. در این حمله که روز پنجشنبه روی داد سه نفر جان خود را از دست دادند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در یک پست تلگرامی نوشت که موشک سه طبقه یک ساختمان را ویران کرده است.

زلنسکی گفت: «دولت تروریست روسیه می‌خواهد هر روز را برای مردم ما به روز وحشت تبدیل کند. اما شر در سرزمین ما حاکم نخواهد شد. ما همه اشغالگران را بیرون خواهیم کرد و آنها بی‌تردید در قبال همه چیز پاسخگو خواهند بود.»

ارتش اوکراین روز پنجشنبه گزارش داد که نیروهای روسی به پیشروی در شهر باخموت ادامه می دهند. این شهر ماه‌ها محل درگیری‌های شدید بوده است.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، روز چهارشنبه گفت هر چند که نیروهای روسی به تدریج موقعیت خود را در آن شهر تقویت کرده‌اند، کی‌یف نیروهای کمکی به باخموت فرستاده است. خانم مالیار اشاره نکرد که چه تعداد نیرو مستقر می‌شوند یا چگونه از این نیروها استفاده می‌شود؛ برای دفاع از شهر، یا در صورت تصمیم اوکراین به عقب نشینی، برای پشتیبانی لجستیکی.

در نبرد بر سر باخموت، هر دو طرف کشته‌های بسیاری داده‌اند. اوکراین خط مقاومت خود را حفظ کرده است، اما روسیه با به میدان آوردن نیروهای کمکی، روستاها و شهرهای اطراف باخموت را تصرف کرده، و آن شهر را از سه طرف محاصره کرده است.

حمله و تصرف شهر باخموت و اطراف آن، به دست نیروهای گروه واگنر ، نیروی شبه نظامی که رئیس آن روابط نزدیکی با پوتین دارد، انجام شده است.

XS
SM
MD
LG