لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

روسیه می‌گوید بخشی از نیروهایش را به پایگاه‌‌ها بازمی‌گرداند؛ واکنش محتاطانه اوکراین


تانک روسی (آرشیو)
تانک روسی (آرشیو)

روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که برخی از یگان‌های نظامی این کشور پس از انجام رزمایش در نزدیکی اوکراین به پایگاه‌های خود باز می‌گردند.

مشخص نیست که پس از تجمع ۱۳۰ هزار نیروی روسی در شمال، شرق، و جنوب اوکراین، چند یگان و تا چه فاصله‌ای از منطقه بیرون می‌روند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در این باره گفت که این نیروها پس از پایان رزمایش‌ها به پایگاه‌هایشان بازگشته‌اند.

این تحول با واکنش محتاطانه اوکراین و بریتانیا مواجه شده است. با این وجود تحلیلگران نظامی غربی می‌گویند که برای اطمینان یافتن از میزان هرگونه تنش‌زدایی هنوز خیلی زود است.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است، اگرچه روس‌ها ادعا کرده‌اند که هیچ برنامه‌ای برای تهاجم ندارند، اما برای اطمینان یافتن از درستی این امر «ما باید شاهد خروج کامل نیروها باشیم.»

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گفت که کی‌‌یف تنها در صورتی باور می‌کند که روسیه برای کاهش تنش در حال حرکت است که خودش ببیند نیروهای روسی در حال عقب‌نشینی هستند.

ایالات متحده و بریتانیا بارها با «قریب الوقوع خواندن» اقدام روسیه هشدار داده‌اند که هرگونه تجاوز بیشتر روسیه با واکنش شدید غرب و تحریم‌های بسیار سنگین اقتصادی رو‌به‌رو خواهد شد.

یک مقام آمریکایی روز یکشنبه گفته بود که دولت بایدن معتقد است تعداد نیروهای روس که اکنون در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر هستند، به بیش از ۱۳۰هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG