لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

وزیران خارجه آمریکا و روسیه در پاریس ملاقات می کنند


جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه قرار است در چارچوب تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران اوکراین، روز یکشنبه در پاریس ملاقات کنند.

دیدار آقایان کری و لاوروف قرار است در اقامتگاه سفارت روسیه انجام شود و ادامه مذاکرات تلفنی میان ولادیمیر پوتین و باراک اوباما، روسای جمهوری روسیه و آمریکا درباره لزوم یافتن راه حل دیپلماتیک است.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما به رئیس جمهوری روسیه گفت که مسکو باید سربازانش را از مرز اوکراین خارج کند و به اوکراین پیشروی بیشتری نکند. کرملین می گوید پوتین در این مذاکرات «گام های ممکنی که جامعه جهانی می تواند برای کمک به تثبیت وضع اوکراین بردارد» را پیشنهاد می کند.

واشنگتن در همکاری با دولت موقت اوکراین، از روسیه می خواهد تا برای کاهش تنش وارد مذاکره شود و به ناظران بین المللی اجازه دهد به کریمه وارد شوند.

ساکنان کریمه پیشتر در رفراندومی سراسری به پیوستن به روسیه رای دادند. اما بیشتر کشورهای جامعه بین الملل نتیجه همه پرسی فوق را به رسمیت نمی شناسند و بسیاری از کشورهای قدرتمند اروپایی و آمریکا، تحریم های اقتصادی را علیه روسیه اعمال کرده اند. شواهد نشان می دهد که تحریم ها در همین مدت کوتاه بر اقتصاد روسیه تاثیر گذاشته اند و آمریکا و متحدان اروپایی اش تهدید می کنند که در صورت پیشرفت بیشتر نیروهای روسی در اوکراین، تحریم های بیشتری را اعمال می کنند.

سرگئی لاوروف روز شنبه در گفت و گو با تلویزیون روسیه گفت پیشرفت به سوی کاهش جدی ترین تنش میان آمریکا و روسیه از زمان پایان جنگ سرد، به دنبال تاکید مسکو بر این است که فعلا، از الحاق کریمه بیشتر پیشروی نمی کند.

او گفت: «روسیه مطلقا هیچ نفعی در عبور از مرزهای اوکراین ندارد و فقط خواستار آن است که همکاری برای حل بحران همه جانبه باشد.»

جان کری که از عربستان سعودی- جایی که اوباما با ملک عبدالله پادشاه عربستان ملاقات کرد- عازم واشنگتن بود که از اظهارات آقای لاوروف مطلع شد. هواپیمای آقای کری سپس مسیرش را عوض کرد و پس از سوختگیری در ایرلند، عازم پاریس شد.

استقرار نیروهای نظامی روسیه در اطراف اوکراین این نگرانی را دامن زده که سیاست های پوتین جنگ سردی دیگر را رقم می زند. مقامات آمریکایی تخمین می زنند که روسیه حدود چهل هزار نیرو را در نزدیکی اوکراین جمع کرده است. مقامات دولتی اوکراین می گویند شمار سربازان روسی در مرز جنوبی و شرقی اوکراین تا صدهزار نفر می رسد.

اوکراین روز شنبه، ویتالی کلیتچکو، رهبر اپوزیسیون از دور رقابت های ریاست جمهوری کنار کشید و گفت از پترو پُرُشنکو، بازرگان ثروتمند حمایت می کند.

ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین به دنبال اوج تظاهرات ضد دولتی در آن کشور، کیف را ترک کرد و به روسیه رفت. پس از آن پارلمان اوکراین خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه شد.

کلیتچکو، قهرمان سابق بوکس سنگین وزن جهان می گوید تنها راه کنترل کامل اوکراین «نامزدی، حمایت و انتخاب» فردی باشد که نماینده نیروهای دمکراتیک است.

پُرُشنکو و یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین پیشگامان انتخابات به شمار می روند.

خانم تیموشنکو در میانه اعتراضات مردمی علیه دولت، از زندان آزاد شد. رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین، او را در انتخابات سابق ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۰ شکست داده بود. او از سال ۲۰۱۱ به اتهام سوءاستفاده از قدرت، به زندان انداخته شده بود.
XS
SM
MD
LG