لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۳

اوباما: روسیه باید نیروهای خود را از مرز اوکراین عقب بکشد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی.بی. اس گفت روسیه باید نیروهای خود را از مرز با اوکراین بیرون کشد و برای رفع تنش به مذاکره بپردازد.

آقای اوباما در این مصاحبه گفت تحرکات نظامی روسیه ممکن است چیزی جز تلاش در تحریک اوکراین نباشد، ولی افزود روسیه ممکن است نقشه های دیگری هم داشته باشد.

آندره پاروبیتی روز پنجشنبه رئیس شورای امنیت ملی اوکراین گفت روسیه نزدیک به یکصد هزار نفر نیرو در مرز اوکراین در شمال، جنوب، و شرق مستقر کرده است و این نیروها در حال آماده باش کامل برای عملیات بسر می برند.
روسیه گفته است اجتماع نیروها برای برگزاری مانور بهاره است و به ایالات متحده اطمینان داده است نیروهایش از مرز اوکراین عبور نخواهند کرد.

کارشناسان غربی معتقدند که تعداد نیروهای روسی در مرز شرقی و جنوبی اوکراین حدود سی هزار نفر است.

کثر کشورهای عضو سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در یک رای گیری اعلام کردند ضمیمه شدن کریمه اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی شناسند.

روز پنجشنبه در یک رای گیری که به درخواست اوکراین و همراهی حدود ۵۰ کشور انجام شد، ۱۰۰ کشور بر یکپارچگی و حق حاکمیت اوکراین تاکید کردند.

آنان همچنین تاکید کردند که رفراندوم ۱۶ مارس در کریمه بی اعتبار است. آن رفراندوم در حضور نظامیان روسی انجام شد و به ضمیمه شدن کریمه به روسیه در هفته گذشته انجامید.
XS
SM
MD
LG