لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

اوباما در راه بازگشت به واشنگتن


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ، در پایان سفر دیپلماتیک یک هفته ای به اروپا و خاورمیانه، عربستان سعودی را به سوی واشنگتن ترک کرده است.

آقای اوباما پیش از خروج از ریاض، روزشنبه مدال شجاعت وزارت امور خارجه آمریکا را به ماها المنیف، فعال سعودی اهدا کرد و نقش او را در پیکار با خشونت داخلی ستود.

رئیس جمهوری روز جمعه با ملک عبداله پادشاه عربستان سعودی ملاقات کرد و با او در باره اختلافات دو کشور در مصالح امنیتی در سراسر خاورمیانه به بحث پرداخت.
دیدار آنها، که در خارج از ریاض صورت گرفت، اکثرا بر تنش های برآمده از جنگ داخلی سوریه و برنامه اتمی ایران متمرکز بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در تماسی تلفنی با پرزیدنت اوباما در باره پیشنهاد آمریکا برای حل بحران دراوکراین بحث کرد.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما به آقای پوتین پیشنهاد کرد به طرحی که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هفته پیش به سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ارائه داد، کتبا پاسخ دهد.

آقای اوباما روز جمعه در مصاحبه ای که از تلویزیون سی بی اس پخش شد، گفت حرکت های ارتش روسیه در نزدیکی مرز اوکراین ممکن است کوششی برای ارعاب اوکراین باشد.

رئیس شورای امنیت ملی اوکراین گفت روسیه نزدیک یکصد هزار سرباز در امتداد مرزهای اوکراین در شمال، جنوب و مشرق مستقر کرده است، و سربازان برای حمله کاملا آماده هستند. کارشناسان غربی بر این باورند که شمار نیروهای روسیه در نزدیک مرزهای شرقی و جنوبی اوکراین حدود سی هزار نفر است.
XS
SM
MD
LG