لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۹

تصمیم پوتین برای تقویت مناسبات اقتصادی روسیه با چین و آمریکای لاتین


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه آنچه که «تاثیر منفی تحریم‌های غرب» توصیف می‌شود را رد کرده است و می‌گوید تحریم‌های اعمال شده تنها روسیه را ترغیب خواهد کرد که مناسبات نزدیکتری با چین، هند و آمریکای لاتین برقرار نماید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای پوتین روز پنجشنبه در یک نشست سرمایه‌گذاری در مسکو، تحریم‌ها را «حماقتی کامل، که به بازرگانان غربی صدمه می‌زند و فرصتی برای دیگران جهت گسترش فعالیت‌های خود در بازار روسیه فراهم می‌کند»، توصیف کرد، و گفت این تحریم‌ها اصول اولیه سازمان تجارت جهانی را نقض می‌کند و خسارتی دیرپا بر اقتصاد جهانی وارد می‌آورد.

با اجرای تحریم‌ها و وضع محدودیت‌های شدید بر بانک‌های عمده روسیه و نیز بر شرکت‌های روس در گرفتن وام از بازارهای مالی غرب، ارزش روبل – واحد پول روسیه – به شدت پایئن آمده است. در همین حال انتظار می‌رود فرار سرمایه‌ها در سال جاری میلادی از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر برود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه به نقل از رئیس جمهوری نوشت روسیه قصد ندارد محدودیت‌های پولی یا کنترل‌های سرمایه‌ای جدیدی پیشنهاد کند و همچنین می‌افزاید بانک مرکزی روسیه ابزار کافی برای تضمین ثبات مالی کشور را در اختیار دارد.

پوتین همچنین گفت مسکو به منظور کاهش خطرات، قصد دارد تجارت با روبل را با چین و کشورهای دیگر توسعه دهد.

رئیس جمهوری روسیه پذیرفت تصمیم ممنوع کردن واردات بیشتر فراورده‌های غذایی از غرب، به تلافی تحریم‌های اعمال شده علیه آن کشور، موجب افزایش تورم شده است، اما گفت امیدوار است قیمت‌ها ثبیت شوند.

وی افزود دولت آماده خواهد بود از بخش‌ها و شرکت‌هایی که هدف تحریم‌ها قرار گرفته‌اند حمایت کند، با این حال یادآور شد برای پرهیز از تضعیف سلامت مالی کشور با احتیاط عمل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG