لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

سود و ضرر ممنوعيت واردات مواد خوراکی غرب به روسیه


يک زن روسی از پشت شيشه ويترين محصولات گوشت مرغ را در مسکو تماشا می کند.
يک زن روسی از پشت شيشه ويترين محصولات گوشت مرغ را در مسکو تماشا می کند.

مسکو در واکنش تلافی‌جويانه‌ به تحریم‌هايی که غرب به دليل اقدامات تنش‌زای مسکو در اوکراين بر روسيه اعمال کرد، توقف واردات مواد غذایی غرب را تحمیل کرده است.

ممنوعیت موقت واردات مواد غذایی از استرالیا، اتحادیه اروپا، شمال آمریکا، و نروژ مصرف‌کنندگان روس را نگران ساخته است که مبادا تحريم واردات موجب افزایش شدید قیمت مواد غذایی گردد. اما نکته جالب توجه اينجاست که ممنوعيت واردات، تولید کنندگان داخلی مواد غذایی روسیه را امیدوار کرده است که بتوانند به تجارت خود رونق بخشند.

بزرگترین تولید کننده گوشت روسیه، گروه چرکيزوو، تامین روزانه حدود ۴۵۰۰ تن محصولات مرغ را به منطقه مسکو برعهده دارد.

رشد تولید داخلی، وابستگی روسیه به واردات گوشت و محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد.

اما تحریم کرملین بر واردات مواد غذایی غربی برخی از مردم را نگران افزايش احتمالی قیمت ها کرده است.

مقامات روسیه می‌گویند محدودیت واردات تاثیر شديدی بر منابع غذايی یا قیمت ها نخواهد گذارد. آنها انتظار دارند با استفاده از تامین‌کنندگان آسیايی و آمریکای لاتین، محصولات ديگر نقاط جهان را جايگزين محصولات غربی کنند.

روسیه یکی از بزرگترین خریداران مرغ منجمد از ایالات متحده است. متوقف کردن آن واردات می‌تواند به افزایش سهم شرکتهایی مانند چرکيزوو در بازار کمک کند.

سخنگوی شرکت چرکيزوو، یوری چرشنکو، می‌گوید این شرکت به زودی توليد مرغ تازه را دو برابر خواهد کرد، و آماده است تا جای تامین‌کنندگان آمريکايی را بگيرد.

او همچنین گفت «فکر کنم ممنوعيت واردات برای ما توليدکنندگان داخلی خوب است. انگیزه اضافی برای توسعه بیشتر تولید محصولات کشاورزی خود روسیه است.»

اما این فقط تولیدکنندگان بزرگ روسیه نيستند که از ممنوعیت مواد خوراکی غربی بهره می‌برند.

شرکت لبنياتی «موزمدين» می گوید، محصول پنیری که به سبک اروپایی توليد می‌کند، مانند موتزارلا، بهتر از محصولات مشابهی است که از خارج وارد می‌شود زيرا زیرا تازه تحویل داده می‌شود.

اين شرکت می‌گويد تقاضا برای محصولاتش افزايش داشته، با اين وصف مخالف محدود کردن بازار، نظير ممنوعيت واردات کالاهای غربی، هستند.

تحریم‌های مربوط به اوکراین می‌تواند به يک جنگ تجاری بین روسیه و غرب بيانجامد. کرملین تهدید کرده است در دادگاه سازمان جهانی تجارت عليه تحريم‌های غرب طرح دعوی کند.

نکته جالب اینجاست که روسیه در سال ۲۰۱۲ با حمايت آمريکا به سازمان جهانی تجارت پيوست. آمريکا موقعی از ورود روسيه به اين سازمان پشتيبانی به عمل آورد که روسيه ممنوعيت ديگری بر واردات گوشت مرغ آمريکايی را لغو کرده بود.

XS
SM
MD
LG