لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۰

کرملین: تحریم‌های شخصی علیه پوتین «ویرانگر» است اما آسیبی به او نمی‌زند


ولادیمیر پوتین - آرشیو
ولادیمیر پوتین - آرشیو

روسیه روز چهارشنبه هشدار داد که اعمال تحریم‌ها علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به او آسیب شخصی نمی رساند، بلکه «از نظر سیاسی ویرانگر» خواهد بود. روسیه این موضع را پس از این اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که در صورت حمله مسکو به اوکراین چنین تدابیری را در نظر خواهد گرفت.

همزمان با تلاش‌های هماهنگ واشنگتن و متحدانش برای متقاعد کردن مسکو که به اوکراین حمله نکند، بایدن روز سه‌شنبه گفت که تحریم‌هایی را علیه شخص پوتین، اگرچه اقدامی نادر است، می‌توان در نظر گرفت.

آمریکا و متحدانش می‌خواهند هزینه تجاوز جدید احتمالی روسیه به اوکراین را بالا ببرند.

به نوشته رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت نمایندگان کنگره و سناتورهای آمریکایی که از تحریم‌های شخصی علیه رهبران ارشد روسیه صحبت می‌کنند، از این واقعیت که آنها از نظر قانونی از داشتن دارایی، املاک و حساب‌های بانکی در خارج از کشور منع شده‌اند، بی‌خبر هستند.

پسکوف گفت تحریم‌های فردی علیه پوتین «دردناک نیست (اما) از نظر سیاسی مخرب خواهد بود.» او پیشتر گفته بود چنین تحریم‌هایی به منزله قطع روابط دیپلماتیک خواهد بود.

در همین حال، روسیه رزمایش‌ نظامی جدیدی را در خشکی و دریا برگزار کرد و چتربازان و جت های جنگنده بیشتری را به بلاروس، شمال اوکراین، منتقل کرد. روسیه می‌گوید این اقدامات برای یک «رزمایش مشترک» در ماه آینده است.

اوکراین و متحدانش نگران آن هستند که حضور ده‌ها هزار نیروی روس در نزدیکی مرزهای اوکراین برای حمله احتمالی روسیه به آن کشور است. روسیه اما هرگونه برنامه‌ برای حمله را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG