لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

شهر نیکوپول اوکراین هدف بیش از ۵۰ راکت ارتش روسیه قرار گرفت


اثرات حملات راکتی ارتش روسیه به یک ساختمان مسکونی در نیکوپول، اوکراین - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۵ تیر ۱۴۰۱)
اثرات حملات راکتی ارتش روسیه به یک ساختمان مسکونی در نیکوپول، اوکراین - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۵ تیر ۱۴۰۱)

در تازه‌ترین موج حمله موشکی به اوکراین، شهرهای جنوبی این کشور روز شنبه هدف حمله موشک‌های دوربرد روسیه قرار گرفت. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد سرگئی شویگو، وزیر دفاع، فرمان افزایش حملات تازه به اوکراین را صادر کرده است.

شهر نیکوپول در کنار رود دنیپرو روز شنبه هدف بیش از ۵۰ راکت ارتش روسیه قرار گرفت. به گفته فرماندار منطقه، دست‌کم دو نفر در این حمله ها کشته شدند.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد تنها ۳۰ درصد حمله‌های موشکی روسیه تاسیسات نظامی این کشور را هدف قرار می‌دهند و بقیه حمله‌ها متوجه مناطق غیر نظامی است و به شهروندان و اماکن غیر نظامی آسیب می‌رساند.

یک امداد‌گر بالای بام یک ساختمان مسکونی در نیکوپول که بر اثر حمله راکتی روسیه فروریخته است - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۲
یک امداد‌گر بالای بام یک ساختمان مسکونی در نیکوپول که بر اثر حمله راکتی روسیه فروریخته است - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۲

در پنجمین ماه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با آنکه کانون تلاش‌های مسکو، حضور سنگین در منطقه دونباس در شرق کشور است، موشک‌های دوربرد روسیه سایر شهرهای دورو نزدیک اوکراین را نیز هدف حمله قرار می‌دهند.

مسکو ادعا می‌کند در آنچه «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین می‌نامد، از جنگ افزارهای بسیار دقیق و نقطه‌زن برای حمله به هدف‌هایش استفاده می‌کند اما تلفات غیرنظامیان، عکس این ادعا را نشان می‌دهد.

تنها طی ۳ روز گذشته ۴۰ غیر نظامی اوکراینی از جمله چند کودک در حمله‌های موشکی روسیه به مناطق مسکونی و صنعتی کشته شده‌اند. مسکو مسئولیت کشتار غیر نظامیان را به گردن دولت اوکراین می‌اندازد و ارتش این کشور را متهم می‌کند که غیرنظامیان خودی را در مناطق شرق که از کنترل کی‌یف خارج شده‌اند هدف حمله‌های خود قرار می‌دهد.

با این همه روز شنبه اعلام شد که روسیه و اوکراین در مورد لغو محدودیت صدور غله اوکراین به خارج، به توافق، نزدیک می‌شوند.دولت ترکیه که میانجی این توافق بوده است می‌گوید در چند روز آینده، توافق، عملی خواهد شد و میلیون‌ها تن گندم اوکراین به بازارهای خارجی فرستاده می‌شود. در این توافق، دولت‌های عربی به مسکو اطمینان خواهند داد که غله روسیه نیز مشمول تحریم‌های غرب علیه آن کشور نخواهد شد و روسیه می‌تواند غله خود را صادر کند.

XS
SM
MD
LG