لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

تعداد کشته‌‌های حمله روسیه به وینیتسیا به بیش از ۲۳ نفر رسید


حمله روسیه به شهر وینیتسیا در اوکراین
حمله روسیه به شهر وینیتسیا در اوکراین

در اثر حمله موشکی روسیه به شهر وینیتسیا، واقع در نواحی مرکزی اوکراین، دست‌کم بیست و سه نفر کشته شدند.

مقامات دولت اوکراین می‌گویند: «در این حمله، سه موشک کروز از مدل کالیبر، از یک زیردریایی در آب‌های دریای سیاه شلیک شده و به شهر وینیتسیا واقع در ۲۰۰ کیلومتری جنوب غربی کی‌یف اصابت کرده‌ است.»

در تصاویر و ویدیوهایی که از محل اصابت موشک در این شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، می‌توان «دودی سیاه را که از یک ساختمان بلند برخاسته است» مشاهده کرد.

بر اساس گفته مقامات اوکراین «دست‌کم سه کودک در میان کشته‌ها دیده می‌شود.»

در تصویرهایی که از محل اصابت موشک‌ها منتشر شده است، یک کالسکه واژگون در پیاده‌رو و جسدی را در کنار آن دیده‌ می‌شود. در این تصویرها «روی جسد، پوشانده شده است».

تعداد زیادی از «خودروهایی که منهدم شده‌ و آواری که از این ساختمان فرو ریخته است» در تصویرهای دیگر به چشم می‌خورد.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در بخشی از سخنرانی مجازی خود خطاب به «کنفرانسی در مورد پیگیری جنایات جنگی روسیه در اوکراین» گفت: «موشک‌های کروز به دو منطقه غیرنظامی اصابت کرده‌اند.»

او همچنین گفته‌ است: «تعداد زیادی از خانه‌های مردم و یک بهداری ویران شده و خودروها و تراموا در آتش سوختند. این یک اقدام تروریستی از جانب روسیه است. شمار قربانیان تا این لحظه در حدود ۲۰ نفر است.»


هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، در یک نشست خبری در کی‌یف این حمله را «شواهدی بیشتر بر نسل‌کشی» توصیف کرد.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، نیز در پیامی در شبکه توییتر، روسیه را به «ارتکاب یک جنایت جنگی دیگر» متهم کرد.


جمعیت شهر آرام وینیتسیا، که مرکز استانی به همین نام است، قبل از شروع تهاجم نظامی روسیه در حدود ۳۷۰ هزار نفر بود. این شهر با خطوط مقدم جبهه، صدها کیلومتر فاصله دارد.

ایالات متحده و بیش از ۴۰ کشور دیگر، روز پنج‌شنبه توافق کردند که تحقیقات در مورد «جنایت‌های جنگی مشکوک روسیه در اوکراین» را بررسی کنند.

روسیه این اتهامات را رد می‌کند و دمیتری مدودف، رییس‌جمهوری سابق که اکنون معاون رییس شورای امنیت روسیه است، گفته‌است: «تلاش‌های غرب برای مجازات یک قدرت هسته‌ای مانند روسیه» به‌دلیل درگیری در اوکراین، خطر «به‌خطر انداختن بشریت» را به‌دنبال دارد.

XS
SM
MD
LG