لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۸

حمایت حزب حاکم روسیه از نامزدی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری آینده


ولادیمیر پوتین و دیمیتری مدودوف در کنگره حزب اتحاد روسیه
ولادیمیر پوتین و دیمیتری مدودوف در کنگره حزب اتحاد روسیه

کمتر از سه ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روسیه، حزب حاکم آن کشور از نامزدی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آن انتخابات حمایت کرد.

در حالیکه آقای پوتین با اتخاذ موضعی فرا حزبی قرار است به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، حزب حاکم روسیه، «روسیه متحد»، روز شنبه دوم دی از نامزدی ولادیمیر پوتین در آن انتخابات، حمایت کرد.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه نیز ولادیمیر پوتین را رهبری خواند که با ایجاد و تقویت دوره‌ای از ثبات سیاسی در آن کشور، حمایت اکثر مردم را بدست آورده است.

اما الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان با این برداشت از آقای پوتین مخالف است.

آقای ناوالنی گفت: «هیچ آدم عاقلی با رژیمی که این پیرمرد دیوانه درست کرده، موافق نیست. پوتین با روش های نادرست در سیاست خارجی، مثل دخالت در سوریه و منطقه خاورمیانه، و تحت فشار گذاشتن اوکراین و ایجاد تنش در شبه جزیره بالکان قصد دارد در قد و قامت یک رهبر جهانی ظاهر شود. اما ما در خود روسیه با هزار و یک مشکل سیاسی و اقتصادی دست به گریبان هستیم.»

آقای ناوالنی که ۴۱ سال دارد یکی از فعالان مبارزه با فساد در روسیه است، اما او را متهم به اختلاس کرده‌اند و به همین دلیل حق نامزدی در انتخابات از او سلب شده است.

الکسی ناوالنی این اتهام را رد کرده و تهدید کرده که انتخابات را تحریم خواهد کرد، ولی حتی برخی از حامیان او معتقدند که در هر صورت به او اجازه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری داده نخواهد شد.

ولادیمیر پوتین نخستین بار ۱۷ سال پیش به ریاست جمهوری روسیه رسید و دو دوره در این سمت بود.

سپس، به دلیل منع قانون اساسی در ریاست جمهوری او، جای خود را با دیمیتری مدودف نخست وزیر وقت روسیه تعویض کرد؛ او یک دوره نخست وزیر شد و آقای مدودف که نخست وزیر دوره قبل بود برای یک دوره رئیس جمهوری شد و پس از یک دوره، دوباره آقای پوتین به ریاست جمهوری روسیه انتخاب شد.

آقای پوتین ۶۵ سال دارد در صورت پیروزی در انتخابات آینده، تا شش سال دیگر رئیس جمهوری روسیه ماند.

انتخابات ریاست جمهوری روسیه ۲۷ اسفند برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG