لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

پوتین برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دوباره نام نویسی کرد


یک روز بعد از تنش ها در رد صلاحیت یکی از نامزد های مطرح انتخابات روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با حضور در دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات روسیه در مسکو و ارائه اسناد لازم رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری روسیه شد.

این چهارمین بار است که آقای پوتین نامزد انتخابات ریاست جمهوری روسیه می شود.

در قانون اساسی روسیه هر فرد نمی تواند بیش از دو دوره پیاپی نامزد مقام ریاست جمهوری شود اما پوتین درسال ۲۰۰۸ و پس از پایان دومین دوره ریاست جمهوری اش، دمیتری مدودف را نامزد این مقام کرد و خود در پست نخست وزیری تا سال ۲۰۱۲ خدمت کرد.

مجددا از سال ۲۰۱۳ نامزد مقام ریاست جمهوری شد و اکنون که بار دیگر اعلام نامزدی کرده، در صورت پیروزی دست کم تا سال ۲۰۲۴ در کرملین باقی خواهد ماند.

این افسر پیشین سازمان جاسوسی شوروی- کا گ ب- از ۱۷ سال پیش در راس این کشور پهناور آسیائی- اروپائی قرار داشته و بیشتر ازآنکه خود را رهبر و نامزد یک حزب سیاسی بداند «پدر روسیه مدرن» تصویر می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با در نظر گرفتن سایه سنگین پوتین در ۱۷ سال گذشته بر سیاست روسیه، وی این بار نیز براحتی در انتخابات ۱۸ مارس (۲۷ اسفند) سال آینده برنده خواهدشد.

دو حزب عمده «روسیه متحد» و «عدالت روسیه» از نامزدی آقای پوتین اعلام پشتیبانی کرده اند اما او گفته است به صورت مستقل خود را نامزد این مقام می کند.

عمده ترین رقیب آقای پوتین که می توانست برای او خطر آفرین باشد «الکسی ناوالنی» بود که پیشتر در دادگاهی به اتهام فساد محاکمه شد و اکنون وی را از نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری محروم کرده اند.

ناوالنی می گوید اتهام فساد یک اتهام ساختگی و با هدف بازداشتن وی از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

ناوالنی با اشاره به طول مدت زمامداری پوتین رسانه های طرفدار او را به یک جانبه گرایی متهم می کند و می گوید نظام سیاسی روسیه منصفانه عمل نمی کند و اپوزیسیون واقعی امکان حضور در صحنه سیاسی کشور داده نمی شود.

الکسی ناوالنی خواستار تحریم انتخابات شده و پیش بینی می شود که در جریان انتخابات، اعتراض ها و نا آرامی هائی در روسیه روی بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG