لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

تظاهرات گسترده در روسیه؛ رهبر مخالفان دولت پوتین دستگیر شد


دستگیری یکی از تظاهرکنندگان توسط ماموران پلیس روسیه در مسکو - ۲۲ خرداد ۱۳۹۶
دستگیری یکی از تظاهرکنندگان توسط ماموران پلیس روسیه در مسکو - ۲۲ خرداد ۱۳۹۶

در پی فراخوان آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تظاهرات در سراسر کشور، علیه آنچه او «گسترش فساد مزمن» در دستگاه‌های دولتی روسیه عنوان می‌کند، صدها هزار روس به خیابان‌های شهرهای مختلف آن کشور پهناور آمدند.

به گزارش خبرگزاری‌های معتبر بین المللی، نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور علاوه بر بازداشت آقای ناوالنی در مقابل منزلش، صدها تن دیگر را نیز دستگیر کردند.

پلیس ضد شورش تظاهرات ضد دولتی در مسکو پایتخت روسیه را همچون حدود ۱۸۰ شهر دیگر که روز دوشنبه شاهد تظاهرات ضد دولتی بود، در هم شکست.

مقامات مسکو ابتدا مجوزی برای مکان برگزاری تظاهرات داده بودند، اما با تغییر آن توسط آقای ناوالنی، هشدار دادند که با هر تجمعی خارج از مکان تعیین شده مقابله می کنند.

آلکسی ناوالنی علت تغییر مکان را مزاحمت مقامات دولتی برای افرادی که در حال ساختن جایگاه سخنرانی بودند، اعلام کرد.

شهر بندری ولادی وستوک در شرق این کشور که حدود ۹ ساعت با پرواز مستقیم با مسکو فاصله دارد، نیز صحنه تظاهرات بود.

آلکسی بوریسنکو، یکی از تظاهر کنندگان در این بندر استراتژیک این کشور در شرق می‌گوید برای پیشرفت کشور باید مقامات بالا از جمله نخست وزیر پاکسازی شوند.

او می‌گوید «مهمترین دلیلی که من اینجا هستم به خاطر این است که میزان فساد در روسیه سرسام آور شده است. وقتی که نام نخست وزیر ایسلند در مدارک موسوم به مدارک پاناما افشا می‌شود، او فورا استعفا می‌دهد؛ اما نخست وزیر ما این کار را نمی‌کند. فساد جلوی پیشرفت روسیه را گرفته است.»

دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه که از افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین است، به مدت چهار سال رئیس جمهوری روسیه بود. در آن زمان آقای پوتین نخست وزیر بود.

آلکسی ناوالنی، وکیل ۴۱ ساله، امیدوار است بتواند در انتخابات ریاست جمهوری روسیه که سال آینده برگزار می‌شود با اتکا به آرای جوانان این کشور به کرملین راه یابد.

برپایه برخی از نظرسنجی‌ها، احتمال راهیابی او به کرملین در رقابت با پوتین بسیار کم است؛ البته اگر برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی رد صلاحیت نشود.

روسیه حدود سه ماه پیش نیز صحنه تظاهرات بزرگی بود. در تظاهرات سراسری ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ که برخی رسانه‌ها آن را یکی از بزرگترین تظاهرات در دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین توصیف کردند، بیش از هزار نفر تنها در مسکو دستگیر شدند.

کرملین، بارها اپوزیسیون را گروهی «مرفه و نخبه» معرفی کرده که ریشه در جامعه روسیه نداشته و به دنبال اعمال ارزش‌های غربی در کشور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG