لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

مجمع عمومی سازمان ملل انضمام کریمه به روسیه را رد کرد


تابلو نشان دهنده رای گیری روز پنجشنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد ضمیمه شدن کریمه به روسیه
تابلو نشان دهنده رای گیری روز پنجشنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد ضمیمه شدن کریمه به روسیه
اکثر کشورهای عضو سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در یک رای گیری اعلام کردند ضمیمه شدن کریمه اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی شناسند.

روز پنجشنبه در یک رای گیری که به درخواست اوکراین و همراهی حدود ۵۰ کشور انجام شد، ۱۰۰ کشور بر یکپارچگی و حق حاکمیت اوکراین تاکید کردند.

آنان همچنین تاکید کردند که رفراندوم ۱۶ مارس در کریمه بی اعتبار است. آن رفراندوم در حضور نظامیان روسی انجام شد و به ضمیمه شدن کریمه به روسیه در هفته گذشته انجامید.

آندری دشیتسیا، وزیر موقت امورخارجه اوکراین گفت اقدامات روسیه منشور سازمان ملل متحد را نقض می کند. او گفت هنوز برای بسیاری درک واقعیتی که در قرن بیست و یکم در اوکراین، در قلب اروپا افتاد مشکل است.

در رای گیری روز پنجشنبه ده کشور از جمله سوریه، کوبا و کره شمالی همراه روسیه به نفع مسکو برای به رسمیت شناخته شدن انضمام کرمیه به روسیه رای دادند و ۵۸ کشور از جمله چین رای ممتنع دادند.

بر اساس گزارش ها، ایران، لبنان و اسرائیل از جمله کشورهایی بودند که در این رای گیری شرکت نکردند.

۱۰۰ کشور از جمله آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز بر خلاف نظر روسیه رای دادند.

ویتالی چورکین، فرستاده روسیه به سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت این قطعنامه «مقابله جویانه» و غیر ضروری بوده است و ۵۸ رای ممتنع نشان از حمایت رو به افزایش از موضع روسیه دارد. سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز گفت قطعنامه از این باور حمایت می کند که «مرزها صرفا پیشنهادات نیست.»

قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد از لحاظ حقوقی الزام آور نیست اما آنان حامل نظر جامعه بین المللی است.

وزیر امورخارجه اوکراین پس از رای گیری به صدای آمریکا گفت حمایت از کشورش در جهان رو به افزایش است.

ایران یکی از ۲۴ کشوری بود که در جلسه رای گیری غایب بود. از دیگر کشورهای غایب می توان از اسرائیل، تاجیکستان، امارات متحده عربی، مراکش و یمن نام برد
XS
SM
MD
LG