لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۶

اوباما:روسیه از روی ضعف همسایگانش را تهدید می کند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گفت نگران تجاوز بیشتر روسیه به اوکراین پس از الحاق کریمه است.

آقای اوباما گفت ضمیمه شدن اوکراین به روسیه، تمام شده نیست.
اوباما پس از نشست امنیت اتمی در لاهه با مارک روته، نخست وزیر هلند ملاقات می کرد، گفت کار روسیه غیرقابل قبول است.

اوباما گفت: «ما آنچه که در کریمه رخ داد را به رسمیت نمی شناسیم. تحریم ها علیه روسیه به بخش های انرژی و تجاری افزایش خواهد یافت. این وظیفه روسیه است تا مسئولانه عمل کند و یک بار دیگر خود را متعهد به هنجارهای بین المللی نشان دهد و اگر چنین نکند هزینه هایی در پی خواهد بود.»

رئیس جمهوری آمریکا از روسیه به عنوان «قدرت منطقه ای» یاد کرد و گفت روسیه برخی همسایگان خود را از روی ضعف و نه قدرت، تهدید می کند.

آقای اوباما گفت معتقد است که اگر اوکراین حق انتخاب داشت، به دنبال رابطه هم با روسیه و هم با اروپا بود.

باراک اوباما همچنین گفت تمامی کشورهای ناتو مطمئن باشند که زیر قوانین امنیتی این سازمان تحت حمایت هستند.

روته، نخست وزیر هلند گفت گمان نمی کند که وضعیت کریمه به درگیری نظامی بیانجامد: «این وضعیت دشواری است و یک شبه حل نمی شود.»

غیرسازنده
مسکو خط خوردن نام روسیه از نشست گروه ۷ توسط قدرت های بزرگ را اقدامی «غیرسازنده» توصیف کرده است.

در حاشیه نشست امنیت اتمی در لاهه، رهبران کشورهای آمریکا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن در بیانیه ای مشترک گفتند که مشارکت خود با روسیه در نشست آینده جی ۸، را لغو می کنند مگر آن که روسیه تغییر روش دهد. کشورهای غربی سعی می کنند که روسیه را به خاطر عملکردش در اوکراین منزوی کنند.

سازمان های خبری روسی به نقل از سخنگوی کرملین گفتند روسیه آماده ادامه روابط با شرکایش در جی-۸ است. اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفته بود که اگر روسیه از این گروه خط بخورد «تراژدی عظیمی» رخ نمی دهد.

لاوروف روز دوشنبه در حاشیه نشست امنیت اتمی لاهه در هلند، با آندری دشچیتسیا، همتای اوکراینی اش ملاقات کرد. این اولین و عالی ترین سطح دیدار میان دولت جدید اوکراین و روسیه بود.

Images from Ukraine and Crimea
XS
SM
MD
LG