لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

حمله موشکی مرگبار روسیه به یک مجتمع مسکونی در زادگاه زلنسکی


آپارتمانی که هدف حمله موشکی روسیه قرار گرفت - کریوی ریه، منطقه دنیپروپتروفسک، اوکراین، سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ - عکس از رویترز
آپارتمانی که هدف حمله موشکی روسیه قرار گرفت - کریوی ریه، منطقه دنیپروپتروفسک، اوکراین، سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ - عکس از رویترز

در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۲، آژیرهای حمله هوایی در سراسر اوکراین به صدا درآمد، و مقامات نظامی کی‌یف گفتند که نیروهای پدافند هوایی تمام موشک‌های روسیه را که پایتخت را هدف قرار داده بودند، منهدم کردند.

در همین حال، یک آپارتمان و یک انبار در شهر کریوی‌ریه واقع در جنوب شرقی اوکراین هدف حملات موشکی نیروهای روسیه قرار گرفت. این شهر به فاصله نیم ساعت رانندگی از مخزن پشت سد تخریب شدهٔ کاخوفکا واقع شده است؛ سدی که هفته گذشته منفجر شد و سیلاب مناطق اطراف را فراگرفت.

به گزارش رویترز، چهار نفر از قربانیان این حمله که دست‌کم ۱۱ کشته و ۲۸ مجروح برجا گذاشت، در یک مجتمع آپارتمانی و هفت تن دیگر در انبار بودند. یکی از ساکنان این آپارتمان به رویترز گفت که موج انفجار شدید، او را از تخت خود به بیرون پرتاب کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، که خود زادهٔ‌ این شهر است، در پیام‌رسان تلگرام گفت: «قاتلان روس به جنگ علیه ساختمان‌های مسکونی، شهرها، و مردم عادی ادامه می‌دهند.»

مسکو هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان را تکذیب می‌کند، اما بارها ساختمان‌ها . آپارتمان‌های مسکونی را با موشک‌های دوربرد، اغلب در مناطق جنگی، هدف قرار داده است. شش هفته پیش هم ۲۵ نفر در حمله هوایی به یک مجتمع آپارتمانی در شهر اومان جان خود را از دست دادند.

کی‌یف همچنین اعلام کرد که هفت شهرک را بازپس گرفته است. هانا مالی‌یار، معاون وزیر دفاع اوکراین، روز دوشنبه گفت که نیروهای این کشور تا شش و نیم کیلومتر پیشروی کرده، و ۹۰ کیلومتر مربع از خاک اوکراین را در امتداد ۱۰۰ کیلومتری خط مقدم در جبهه‌های جنوبی باز پس گرفته‌اند.

اما مسکو با تایید نکردن دستاوردهای اوکراین، می‌گوید که نیروهایش از چهاردهم خرداد پیشروی‌ها را دفع کرده‌اند. وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه گفت نیروهایش حملات اوکراین را در نزدیکی روستاهای ماکاریوکا، ریونوپیل و پرچیستیوکا دفع کردند.

ایالات متحده متحد اصلی غربی و تامین‌کننده بخش اعظم تسلیحات کی‌یف برای کمک به عقب راندن نیروهای کرملین است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی با اشاره به آمادگی واشنگتن برای حمایت از تلاش‌های صلح سایر کشورها، از جمله چین و برزیل، تاکید کرد که هر توافق صلحی باید از اصول حاکمیت، تمامیت ارضی، و استقلال اوکراین حمایت کند و اجازه دادن به مسکو برای حفظ یک پنجم خاک اوکراین که اشغال کرده، پیام اشتباهی را به روسیه و به «سایر متجاوزان احتمالی در سراسر جهان» ارسال می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG