لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

پوتین: روسیه به حل مساله اتمی خوشبین است


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه مسکو را بعد از آن که نتوانست رئیس جمهوری روسیه را از حمایت از معامله اتمی با ایران منصرف کند، ترک کرد.

پس از چند ساعت مذاکره در مسکو، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت «ما، در روسیه، نظر خوش بیانیه ای نسبت به مساله اتمی ایران داریم».

نتانیاهو در آنچه چاپلوسی آشکار توصیف شده است، پوتین را به دلیل پادرمیانی در مساله خلع سلاح شیمیایی سوریه ستود و از روسیه خواست درباره معامله مشابهی با ایران مذاکره کند.

در حالی که کرملین می گوید نمی خواهد ایران بمب اتمی داشته باشد، اما با نگرانی های امنیتی اسرائیل همداستان نیست. روسیه ۸۵۰۰ کلاهک اتمی دارد. برخی از روس ها می گویند، اگر ایران یک با دوبمب داشته باشد آنها احساس تهدید نمی کنند.

با این حال، روسیه نگران تسلیحات غیر متعارفی است که ایران ممکن است به کار برد.
ایران در دریای خزر با جمهوری داغستان روسیه هم مرز است. اکثر جمعیت آن جمهوری مسلمان هستند، و در آنجا روزانه تیراندازی ها و بمب گذاری هایی علیه دولت روسیه صورت می گیرد. داغستان راه دسترسی روسیه به قفقاز است، منطقه ای کوهستانی که در آن روسیه در دو دهه از زمان فروپاشی اتحاد شوروی، به دو جنگ تمام عیارعلیه جدائی خواهان دست زده است.

یک کارشناس خاورمیانه در آکادمی علوم روسیه می گوید ایران ابزاری دارد که زندگی را برای روسیه در قفقاز سخت کند، اما تا کنون به کاری که به منافع مسکو در منطقه صدمه بزند دست نزده است.
او می گوید در شکاف شیعه – سنی در جهان اسلام، تهران و مسکو موضع مشترکی در مخالفت با گروه های سنی مسلح دارند.

افزون براین، تحریم های اقتصادی بر ایران به سود روسیه بوده است. تحریم ها، نفت و گاز ایران را ازبازارهای جهانی دور نگاه می دارد و قیمت های نفت و گاز صادراتی روسیه را افزایش می دهد.

ولادیمیر پوتین روز دوشنبه تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت وگو کرد و، بنا به بیانیه کرملین، تاکید کرد «اینک یک شانس واقعی برای یافتن راه جهت مساله اتمی وجود دارد».
XS
SM
MD
LG