لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

ظریف و اشتون ملاقات کردند


مذاکره کنندگان ایران و شش قدرت عمده جهان به کوشش برای قطعی کردن معامله ای برای مهار برنامه اتمی ایران در برابر کاهش تحریم ها ادامه می دهند.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در ژنو با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد. سخنگوی اشتون گفت مذاکره کنندگان به بررسی جزئیات پرداختند و قرار است دوباره ملاقات کنند.

اشتون گروه شش قدرت برترجهان: امریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، را نمایندگی می کند. آنها خواستار توافقی موقت هستند که از ایران می خواهد برخی از فعالیت های غنی سازی را متوقف سازد و بازرسی های بیشتر را در برابر کاهش محدود تحریم ها بپذیرد.

روز چهارشنبه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده معامله ای را که به ایران اجازه دهد برای افزایش توانایی های اتمی خود وقت بخرد قبول نخواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید هدف مذاکرات روز پنجشنبه موافقت با «نخستین مرحله» معامله ای است که اعتماد دو جانبه را تقویت خواهد کرد، و تنش ها را کاهش خواهد داد. پس از آن، ایران و شش قدرت برتر توافقی نهایی را که بتواند یکبار و برای همیشه به هراس دست یابی ایران به بمب پایان دهد، تدوین خواهند کرد.

با این حال دوطرف هشدار داده اند که مذاکرات دشوار خواهد بود.

عباس عراقچی معاون وزارت امورخارجه ایران گفت «درمورد مسائل جدی باقیمانده اختلاف وجود دارد».

یک مقام ارشد آمریکایی روز چهارشنبه بر دشوار بودن مذاکرات تاکید کرد.

مذاکرات مشابهی در دو هفته پیش، پس از آن که فرانسه مدعی شد تضمین های امنیتی معامله در مورد غنی سازی اورانیوم کافی نیست، شکست خورد.

با این حال، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت متنی که درباره آن با ایرانی ها بحث می شود، ازپشتیبانی هر شش قدرت برخوردار است.

لوران فابیوس به کانال ۲ تلویزیون فرانسه گفت «این معامله فقط در صورتی ممکن خواهد بود که قاطعانه باشد.»
XS
SM
MD
LG