لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

لاوروف: مسکو آماده برگزاری نشست بین نتانیاهو و عباس است


در حالی که بنيامين نتانياهو نشست صلح پاريس را يک بسيج عليه اسرائيل خواند و فلسطينی ها از آن استقبال کرده‌اند، روسيه اعلام کرد برای ميزبانی مذاکرات صلح اسرائيل و فلسطينی ها آمادگی دارد.

سرگئی لاورف روز جمعه ۲۴ دی گفت: ما هرکاری که ممکنه برای مذاکرات سازنده بين اسرائيل و فلسطينيان مي کنيم.

وی افزود: همانطوری‌که می دانيد، ما در سپتامبر گذشته حاضر بوديم ميزبان رهبران اسرائيل و فلسطين باشيم. ما الان هم به محض اينکه دو طرف آمادگی خودشان رو تائيد کنند، حاضريم اين کار را بکنيم.

وزير امور خارجه روسيه در حالی چنين اظهاراتی را بيان داشت که اسرائيل نشست صلح خاورميانه‌ در پاريس را تحريم کرده است.

بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه ۲۳ دی در دیدار با وزیر خارجه نروژ در اورشلیم گفت: «این کنفرانس با نفوذ فلسطینی ها و همکاری فرانسه برای اتخاذ مواضع ضداسرائیلی از پیش تعیین شده است.»

نتانیاهو گفت: «این وضع صلح را به عقب میراند. این کنفرانس ما را متعهد نمیسازد و بقایای گذشته است.»

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت کنفرانس روز یکشنبه در پاریس برای اطمینان از حمایت جامعه بین الملل از راه حل تشکیل دو کشور مستقل به عنوان مبنای مذاکرات آینده است.

اولاند گفت کنفرانس ۱۵ ژانویه برای رسیدن به راه حل های مشخص و کمک به توسعه انرژی، حمل و نقل و زیرساخت های شهری برای نفع اسرائیلی ها و فلسطینی ها است. مقامات فرانسوی پیش بینی می کنند که نمایندگان ۷۲ کشور غیر از اسرائیل و فلسطینی ها در این کنفرانس شرکت کنند.

مقامات فلسطینی که در سال های اخیر برای وارد کردن جامعه بین الملل به ایفای نقش مهمتر در حل مسئله خاورمیانه لابی کرده اند، از ابتکار عمل فرانسه در برگزاری این کنفرانس استقبال کرده اند.

آخرین دور مذاکرات صلح خاورمیانه به میانجیگری آمریکا در سال ۲۰۱۴ شکست خورد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG