لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

روسیه خواستار لغو سریع تحریم تسلیحاتی ایران شد


به گزارش خبرگزاری رویترز، روسیه روز پنج‌شنبه خواستار لغو فوری تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد تا ایران بتواند در مبارزه با تروریسم مشارکت کند.

تحریم تسلیحاتی ایران یکی از موانع پیشرفت مذاکرات مربوط به برنامه اتمی ایران در قبال لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران است. این مذاکرات هم اکنون در وین میان ایران و شش قدرت عمده جهان درجریان است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در جریان اجلاس «بریکس» در شهر «اوفا»ی روسیه به خبرنگاران گفت: «ایران از حامیان پابرجای مبارزه با داعش است و برداشتن تحریم تسلیحاتی به ایران کمک می‌کند تا کارآیی خود را در جنگ با تروریسم افزایش دهد.»

لاوروف همچنین گفت توافق نهایی «در فاصله نزدیک» است و او آماده است که در زمان مقتضی به وین برگردد. با این حال او کیفیت این توافق را مهم تر از زمان انجام آن دانست.

در وین، یک دیپلمات ارشد غربی موضع روسیه درمورد تحریم تسلیحاتی ایران را امر تازه ای ندانست. او گفت با وجود این، «همه ما داریم برای حل این مسئله دشوار تلاش می کنیم.»

ضرب‌الاجلی که برای رسیدن به این توافق تعیین شده روز جمعه است، اما سرگئی ریابکف، معاون وزارت خارجه روسیه، گفت مذاکرات به دشوارترین مرحله خود رسیده است.

ریابکف گفت: «این مذاکرات مثل فتح قله برای کوه نوردان است. ۹۵ درصد راه را رفته اند اما هنوز چند قدم تا قله مانده است. و این چند متر مشکل ترین مرحله راه است.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز پنج‌شنبه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در اوفا دیدار کرد. آقای روحانی روز جمعه در یک نشست امنیتی که دراین شهر برگزار می شود، شرکت خوهد کرد.

XS
SM
MD
LG