لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

یک مقام ایرانی در وین: تحریم صدور تسلیحات نباید بخشی از توافق هسته ای باشد


یک مقام ایرانی در وین: تحریم صدور تسلیحات نباید بخشی از توافق هسته ای باشد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

با برطرف نشدن برخی موانع مهم بر سر توافق جامع اتمی با ایران، وزیران امورخارجه شش قدرت جهانی و ایران همچنان درگیر مذاکرات فشرده در وین هستند. روز دوشنبه دیپلمات های کشورهای گروه ۱+۵ با یکدیگر دیدار کردند. در این روز جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه در وین دیدار و گفتگو کرد.

روز یکشنبه، جان کری، با تایید نزدیک بودن به توافق اتمی با ایران تاکید کرد که هنوز مذاکرات در آن نقطه‌ای که باید باشد نیست و اگر نتوان به «توافق خوبی» رسید، آمریکا گفتگوها را ترک می کند.

روز دوشنبه یک مقام ارشد ایرانی در جمع برخی خبرنگاران غربی و تحلیلگران عموما آمریکایی فضای مذاکرات را «خوب و مثبت» توصیف کرد و گفت ما «یک ضرب الاجل قطعی نداریم، می‌دانیم ملاحضاتی از سوی آمریکا در این مورد وجود دارد، اما این به معنای این نیست که همه با ضرب الاجل موافق‌اند.»

به گزارش نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در وین، مقام ایرانی گفت تلاش برای دستیابی به توافق در فرصت باقی مانده معطوف شده است «اما اولویت رسیدن به یک توافق خوب است.»

او گفت «پیشرفت خوبی در همه عرصه ها به دست آمده و تنها چند موضوع باقی مانده که در سطح کارشناسان حل نشده و حال وزرای خارجه باید برای آن تصمیم بگیرند.»

به گفته این مقام «اگر لازم باشد» پس از ۷ ژوئیه - ۱۶ تیر ماه - مذاکرات می تواند ادامه یابد.

او گفت تحریم صدور تسلیحات نباید بخشی از توافق هسته ای باشد.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم، تعدادی از خبرنگاران می نویسند که موضوع منع فروش تسلیحات به ایران، و گنجانده شدن یا نشدن آن در قطعنامه تازه شورای امنیت، در پی توافق از موضوعات مورد بحث وزرا است و روسیه و چین در این زمینه با اروپا و آمریکا هم نظر نیستند.

هوشنگ حسن یاری، کارشناس امور نظامی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

این مقام ایرانی به خبرنگاران غربی گفت ایران می خواهد که توافق جامع اتمی به دست آید و رابطه ای تازه با شورای امنیت سازمان ملل متحد آغاز کند.

این مقام گفت «رابطه خوب ایران با چین و روسیه» به معنای این نیست که تهران می خواهد بین طرف مقابل در مذاکرات شکاف ایجاد کند.

او گفت: «کار بر روی قطعنامه شورای امنیت ادامه دارد و نهایی نشده است. ما باید رابطه ای سازنده با همه اعضای گروه ۱+۵ به منظور موفقیت در این عرصه داشته باشیم.»

وی همچنین در مورد بازگشت خودکار تحریم‌ها گفت این امر «تنها مربوط به طرف مقابل و تحریم ها نیست» و ایران نیز باید مکانیزمی برای بازگرداندن اقداماتش در صورت تخطی طرف مقابل از توافق داشته باشد.

از سوی دیگر، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در یک نشست خبری، در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تمدید مذاکرات جاری پس از مهلت شانزدهم تیر ماه، با بیان این که در این مقطع هیچ پیش بینی نخواهد کرد، گفت در هر صورت چنین احتمالی وجود دارد.

چین: ایران و آمریکا زودتر تصمیم نهایی را بگیرند

در همین حال، وانگ یی، وزیر امورخارجه چین گفت «پیشرفت تازه ای در مذاکرات در روزهای گذشته به دست آمده است و هنوز موضوعات متعددی باقی مانده است. ما معتقدیم که راه حل های قابل قبولی برای حل موضوعات باقی مانده می تواند به دست آید. در نتیجه توافق جامع قابل دسترسی است.»

او با بیان اینکه چین آماده ایفای نقش برای دستیابی به توافق نهایی اتمی است، گفت آنچه مهم است، «امروز و فردا همه طرف ها خصوصا ایران و آمریکا باید تصمیم های نهایی را هر چه زودتر اتخاذ کنند.»

جواد ظریف پیشتر گفته بود هنوز هیچ چیزی قطعی نشده است و اختلافاتی باقی مانده که دوطرف سعی می کنند آنها را برطرف کنند.

XS
SM
MD
LG