لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۵

لاوروف: منع ایران از شرکت در مذاکرات سوریه فاجعه نیست


سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفت تصمیم بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برای منع کردن ایران از حضور در نشست افتتاحیه کنفرانس صلح سوریه فاجعه نیست، بلکه یک اشتباه است.

نشست آغازین کنفرانس صلح سوریه روز چهارشنبه برگزار می شود.

آقای لاوروف این اظهارات را روز سه شنبه و یک روز بعد از آن گفت که بان کی مون دعوت خود را از ایران برای شرکت در کنفرانس صلح سوریه پس گرفت.

بیش از ۳۰ کشور در این کنفرانس که در مونترو، واقع در سوئیس برگزار می شود شرکت می کنند.

ایران با تشکیل دولت انتقالی در سوریه مخالفت کرده است. در این باره، مارتین نسیرکی، سخنگوی آقای بان گفت عدم قبول اساس مذاکرات صلح سوریه، با تعهد قبلی ایران برای ایفای نقش مثبت سازگار نیست.

او گفت بان کی مون منتظر است به کسانی بپیوند که در این اقدام خیلی مهم برای هل دادن صلح به جلو شرکت می کنند.

سخنگوی بان کی مون همچنین گفت گروه های سوری، جامعه جهانی و منطقه ای فرصتی و مسوولیتی دارند تا به خشونت ها پایان دهند، و گذار به یک سوریه جدید را آغاز کنند.

نشست روز چهارشنبه به شرکت کنندگان در کنفرانس امکان آن را می دهد تا پیش از آغاز مذاکرات روز جمعه در ژنو، به تلاش های مربوط به برقراری صلح در سوریه بپردازند. مذاکرات روز جمعه تنها بین طرف های سوری و اخضر ابراهیمی، فرستاده اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد خواهد بود.

قرار است گروهی از وزیران امورخارجه روز چهارشنبه در کنفرانس سخنرانی کنند که در بین آنها جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و همتای روس او، سرگی لاوروف حضور دارند.

آمریکا و روسیه سازماندهی مذاکرات صلح سوریه بر اساس توافقی که در یک کنفرانس مربوط به سوریه در سال ۲۰۱۲ بدست آمد را رهبری کرده اند. آن توافق گام هایی در مورد مذاکره برای تشکیل دولت انتقالی، آتش بس و تعهد به دسترسی کامل به کمک های انسانی را شامل می شود.

یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا روز دوشنبه گفت مذاکرات صلح سوریه «آغاز یک روند» است که سریع نخواهد بود، و نیاز به صبر و استقامت دارد.

این مقام گفت کسانی که برای رسیدن به صلح تلاش می کنند، متعهد با کاهش تنش ها در سوریه هستند و اما اقدامات ایران در طول درگیری های سوریه باعث وخیم تر شدن اوضاع شده است.

دولت سوریه گفته است مسئله کناره گیری اسد از قدرت جایی برای بحث ندارد. او در مصاحبه ای که روز دوشنبه منتشر شد، به خبرگزاری فرانسه گفت احتمال «قابل توجهی» وجود دارد که بار دیگر برای سمت ریاست جمهوری سوریه خود را کاندیدا کند.

کنفرانس ژنو یک که قرار است اساس کنفرانس ژنو دو باشد، بر تشکیل یک دولت انتقالی مورد توافق دو طرف سوری تاکید دارد، موردی که به عنوان نبودن بشار اسد در قدرت تعبیر شده است.

بحران سوریه در مارس ۲۰۱۱ آغاز شد و تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشته و منجر به جابجایی ۹ میلیون نفر از خانه هایشان شده است.
XS
SM
MD
LG