لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

ایران در مذاکرات سوریه حضور نخواهد داشت


بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه پیشنهاد دعوت از ایران برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه را مردود اعلام کرد و گفت کنفرانس فوق بدون حضور ایران برگزار خواهد شد.

این اعلام پس از آن صورت گرفت که تهران گفت از اعلامیه ژنو که در سال ۲۰۱۲ تصویب شده بود حمایت نمی کند. این اعلامیه قرار است که مبنای مذاکرات صلح باشد.

مارتین نسیرکی، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که بان کی مون به تلاش برای ترغیب ایران به پیوستن به اجماع جهانی ادامه می دهد. او گفت: «با در نظر گرفتن این که ایران به بیرون ماندن در خارج از مبنای تفاهم تاکید کرد، بان کی مون تصمیم گرفت که گردهمایی یک روزه در مونترو بدون حضور ایران پیش برود.»

پیشتر بان کی مون گفته بود که اظهارات رسمی ایران مبنی بر این که اعلامیه ژنو در سال ۲۰۱۲ را قبول ندارد، با اطمینانی که از سوی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در این زمینه داده شده نمی خواند.

محمد خزایی نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز ساعتی پیش اعلام کرد که ضمن قدردانی از تلاش های دبیرکل سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه او
اخضر ابراهیمی در یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه، «ایران هیچ گونه پیش شرطی برای شرکت در کنفرانس ژنو دو را نمی پذیرد.» او گفت «اگر شرط شرکت ایران پذیرش اعلامیه ژنو یک است، ایران در کنفرانس ژنو دو شرکت نمی کند.»

قبل از آن در روز دوشنبه (سی دی ماه) حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران گفت که تهران بیانیه ژنو- ۱ درباره سوریه را نمی‌پذیرد. ایران در مذاکرات ژنو- ۱ حضور نداشت و در نتیجه نقشی در تدوین بیانیه فوق ایفا نکرده است.


XS
SM
MD
LG