لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

دعوت بان کی مون از ایران برای شرکت در کنفرانس سوریه


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران دعوت کرد در مذاکرات این هفته صلح سوریه شرکت کند.

آقای بان روز یکشنبه به خبرنگاران گفت رسما از جمهوری اسلامی ایران دعوت کرده است که در مذاکرات حاضر شود. او گفت محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران متوجه اساس گفتگوها که تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه است، می شود. این هدف طی کنفرانس مربوط به بحران سوریه در سال ۲۰۱۲ در ژنو تعیین شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید ایران یک نقش مثبت و سازنده در مذاکرات جدید خواهد داشت.

ایران تاکنون بیانیه کنفرانس ژنو یک را رد کرد است، چرا که دولت انتقالی سوریه احتمالا حضور بشار اسد در قدرت را رد می کند. ایران متحد اصلی او به شمار می رود.
اما آقای بان گفت که او متقاعد شده است ایران ژنو یک را خواهد پذیرفت.
روسیه، متحد دیگر سوریه نیز خواستار شرکت ایران در کنفرانس این هفته صلح سوریه شده است. اما آمریکا می گوید ایران می تواند در حاشیه کنفرانس حضور یابد.

کنفرانس ژنو قرار است روز چهارشنبه فعالیت خود را آغاز کند. بان همچنین ۹ کشور دیگر را به این کنفرانس دعوت کرده است. او گفت حضور این کشورها برای نشان دادن همبستگی اهمیت دارد.
او همچنین از تصمیم گروه اصلی مخالفان دولت سوریه برای شرکت در کنفرانس این هفته ژنو استقبال کرد.
سوریه می گوید مسئله کناره گیری اسد از قدرت از بحث خارج است، بنابراین شمار کمی از کارشناسان فکر می کنند کنفرانس به این هدف برسد. اما آنها می گویند امیدوار هستند که مذاکرات باعث افزایش کمک های انسانی و آتش بس محلی در سوریه شود و زندگی برای غیرنظامیان آسان شود.
XS
SM
MD
LG