لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

روسیه و ایران بر سر تحویل سامانه موشکی اس۳۰۰ به توافق رسیدند


روسیه روز دوشنبه از توافق بر سر تحویل سامانه موشکی اس۳۰۰ به ایران خبر داد. پیشتر مسکو توافق قبلی با ایران را مطابق با تحریم‌های اقتصادی علیه تهران را به حالت تعلیق درآورده بود.

سازمان دولتی تکنولوژی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد "توافق میان ایران و روسیه برای تحویل سامانه موشکی اس۳۰۰ باز برقرار شده است." این بیانیه می‌گوید دو طرف "قرارداد امضا کرده‌اند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسکو پیشتر در ماه آوریل (فروردین) و قبل از توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های غربی، ممنوعیت سال ۲۰۱۰ برای فروش این سامانه پیشرفته موشکی به ایران را لغو کرده بود.

این تصمیم از سوی اسرائیل محکوم شد و نگرانی برخی طرف‌ها در واشنگتن را برانگیخت؛ چرا که پیش از رسیدن به توافق نهایی و لغو تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل اتخاذ شده بود.

روسیه می‌گوید این سامانه موشکی صرفاً دفاعی است و در رده‌بندی اقلام تحریمی تعریف نمی‌شود.

مسکو تحویل این سامانه موشکی زمین به هوا به تهران را در سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ خورشیدی) و پس از آن ممنوع کرد که تحریم های شورای امنیت فروش تسلیحات پیشرفته به ایران را ممنوع کرده بود.

ایران سپس از روسیه به دادگاهی بین‌المللی در ژنو به خاطر لغو سفارش ۸۰۰ میلیون دلاری‌اش علیه روسیه شکایت و ادعای چهار میلیارد دلار خسارت کرد.

مسکو می‌گوید نسخه مدرن و پیشرفته این تسلیحات را به ایران پیشنهاد داده، اما زمان تحویل آن را بعدا اعلام خواهد کرد.

بنا بر اعلام سازمان تکنولوژی روسیه، ایران اکنون موافقت کرده است که در صورت انجام بخش اول قرارداد، از شکایت حقوقی خود علیه روسیه صرف نظر کند.

XS
SM
MD
LG