لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

توصیه مقام روسی در خودداری از درخواست جدید از ایران


یک مقام ارشد روسیه از شریکان کشور در مذاکرات اتمی با ایران خواسته است از ارائه درخواست های جدیدی که ممکن است از اعتماد دو جانبه بکاهد، خودداری کنند.

بگزارش خبرگزاری اینترفکس، میخائیل اولیانوف، مدیر اداره امنیت و خلع سلاح وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه گفت «ما شریکان خود را ترغیب می کنیم از ارائه درخواست های جدیدی که ممکن است اعتماد بدست آمده را ضعیف کند و وضع را به نقطه آغاز باز گرداند، خودداری کنند.»

او پای بندی طرف های مذاکره به چارچوب توافق های آینده را مهم دانست، و گفت مسکو می داند حل تمام مسائل پیرامون برنامه اتمی ایران دشوار خواهد بود. با این حال اظهار داشت وضعیت مذاکرات بین شش کشور و ایران به دلیل تعبیرهای گوناگون طرف ها از توافقی که در ژنو بدست آمد بحرانی نیست، و چنین موضوعی پدیده ای عادی در دیپلماسی چند جانبه است .

اولیانوف گفت از نظر مسکو روشن است که توافق ژنو حق ایران را برای داشتن «یک صنعت اتمی صلحجویانه» می پذیرد و باید در چارچوب حل فراگیر تمام مسائل مرتبط با برنامه اتمی تهران تایید شود.

در غیر این صورت «هیچ توافق نهایی صورت نخواهد گرفت زیرا این مساله برای ایران بسیار مهم است.»

دیپلمات روسی همچنین گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید کرده است ایران به تعهدات خود بر اساس توافقنامه ژنو عمل می کند و روسیه به نظر آژانس اعتماد دارد.
XS
SM
MD
LG