لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

جرج میچل: تصمیم به مذاکره با ایران درست است


جرج میچل سناتور سابق ایالت مین و فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح ایرلند گفت تصمیم آمریکا در مورد مذاکره با ایران و تسهیل تحریم ها و اجازه دادن به ایران که نشان داد قصد تولید سلاح اتمی ندارد درست بود.
آقای میچل افزوده است که شکست در توافقی همه جانبه با ایران، کمکی به تسریع عدم ثبات و تشدید آن در خاورمیانه خواهد بود.

آقای میچل که ۱۵ سال در سنای آمریکا خدمت کرده و ۶ سال سخنگوی اکثریت دموکرات مجلس سنا بوده است گفت افزایش تحریم ها اکنون گامی به عقب است، زیرا تحریم ها فقط در صورتی کارآ هستند که مورد حمایت جهان باشند، در حالی که هیچ شاهدی وجود ندارد که چین و روسیه با تحریم های جدید موافقت کنند.

آقای میچل به اسوشیتدپرس گفته است که با تقلیل تحریمها از وجهه جهانی به تحریمهایی صرفاً آمریکایی، از تاثیر آنها کاسته می شود.

در ماه نوامبر گذشته ایران با گروه موسوم به ۵+۱ در ژنو توافقنامه موقتی امضا کرد که بر اساس آن غنی سازی اورانیوم را در حد ۵% نگهدارد و در عوض بخشی از تحریمهای ایران تسهیل شود و فرصتی ششماهه فراهمآید تا توافقی همه جانبه مورد گفتگو قرار گیرد.

بعضی از اعضای کنگره اخیراً خواهان اعمال تحریمهای بیشتری بر ایران شده اند، اما دولت آمریکا با آن موافق نیست و پرزیدنت اوباما گفته است باید به دیپلماسی فرصت داد و هرگونه تحریم جدیدرا تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد وتو خواهد کرد.

آقای میچل که در مذاکرات صلح ایرلند که به توافق «جمعه نیک» در سال ۱۹۹۸ انجامید، بعداً به عنوان میانجی در مذاکرات صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینیان فعالیت کرد و در سال ۲۰۱۱ پس از شکست مذاکرات کناره گرفت.

رهبران ایران می گویند برنامه اتمی شان صرفاً مقاصد صلحجویانه را دنبال می کند، اما آقای میچل می گوید عمل ایران با گفته های رهبرانش تطابق ندارد.
وی معتقد است که یک توافق همه جانبه و دراز مدت با ایران ضروری است، اما ناآرامی ها در خاورمیانه حتی بعد از چنین توافقی ادامه خواهد یافت و ایالات متحده باید میانه روان را در منطقه تقویت کند.
XS
SM
MD
LG