لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۸

نگرانی آمریکا از گسترش فعالیتهای اتمی کره شمالی


The statue of Martin Luther King, Jr. is seen through blooming cherry blossoms at the Tidal Basin in Washington, D.C., April 8, 2015.
The statue of Martin Luther King, Jr. is seen through blooming cherry blossoms at the Tidal Basin in Washington, D.C., April 8, 2015.
یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا و تحلیلگران یک پژوهشکده در واشنگتن هشدار داده اند که فعالیت های اتمی و موشکی کره شمالی در حال پیشرفت است و از این بابت ابراز نگرانی کرده اند.

جیمز کلپر، مدیر مرکز اطلاعات ملی آمریکا، می گوید پیونگ یانگ بر وسعت تاسیسات غنی سازی اورانیوم یونگ بیون افزوده و رآکتوری را که برای تولید پلوتونیوم به کار می رود و مدتی بود که از آن استفاده نکرده بود، دوباره راه اندازی کرده است.

اظهارات روز چهارشنبه آقای کلپر تائید گزارش های اخیر است که حاکی از آن است که کره شمالی به وعده خود برای «تعدیل و تغییر» تاسیسات اتمی خود در پی سومین آزمایش اتمی در سال گدشته عمل نکرده است.

کلپر در توضیحاتی کتبی به یک کمیته سنای آمریکا گفت برنامه های تسلیحات اتمی و موشکی کره شمالی «تهدیدی جدی» برای آمریکا و آسیاست، و یاد آور شد پیونگ یانگ به ساختن موشکی که بتواند به آمریکا برسد مصمم است.

مدیر مرکز اطلاعات ملی آمریکا در اظهارات اخیر خود همچنین گفت که کره شمالی از موشک های بالیستیک بین قاره ای خود رونمایی کرده، اما تاکید کرد این ساختار موشکی هنوز آزمایش نشده است.

مدیر بخش کره در پژوهشکده موسوم به مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی به صدای آمریکا گفت برنامه موشکی پیونگ یانگ بزرگترین مشکل کنونی ایالات متحده نیست و افزود: «بزرگترین نگرانی دولت اوباما برنامه اتمی پیونگ یانگ است که شامل برنامه پنهانی غنی سازی اورانیوم است که پیشروی آن، قابلیت پیونگ یانگ را برای تولید بمب اتم افزایش می دهد.»
XS
SM
MD
LG