لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

روسیه از احتمال لغو تحریم‌های ایران تا ۳ ماه دیگر خبر داد


عکس آرشیوی از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در شهر ژنو سوئیس - پائیز ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در شهر ژنو سوئیس - پائیز ۱۳۹۲

وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد برای لغو تحریم‌های اعمال شده بر ایران بخاطر برنامه هسته‌ای آن کشور، تا سه ماه دیگر، یعنی پایان مهلت تمدید شده چهار ماهه گفتگوهای هسته‌ای برای رسیدن به یک توافق جامع با تهران، احتمالاتی وجود دارد.

مسکو در این بیانیه، که یک روز پیش از سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به روسیه منتشر شد، از تمامی کشورهای درگیر در مذاکرات جاری هسته ای درخواست کرد برای رسیدن به یک توافق بلندمدت، تمام اراده سیاسی خود را بکار گیرند.

روسیه که روابط نزدیک اقتصادی با ایران دارد، در ادامه این بیانیه گفت در توافق نهایی باید حقوق ایران، از جمله حق غنی‌سازی اورانیوم، برای آن کشور به عنوان یک عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) پذیرفته شود.
وزیر امور خارجه ایران قرار است فردا با سرگئی لاوروف همتای روس خود در مسکو دیدار و گفتگو کند.

ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، اوایل آذر ماه سال گذشته به یک توافق موقت اولیه دست یافتند تا ظرف شش ماه به توافقی جامع و نهایی بر سر فعالیت‌های اتمی ایران دست یابند. اما در آستانه پایان مهلت شش ماهه تعیین شده، دو طرف با اشاره به باقی ماندن «شکاف‌های عمده» موافقت کردند که گفتگوها را برای چهار ماه دیگر، تا ۲۴ نوامبر سال جاری میلادی (۳ آذر ۱۳۹۳) تمدید کنند.

غرب نسبت به ماهیت برنامه هسته ای ایران تردید دارد و می‌گوید تهران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز قصد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای دارد. ایران این اتهام را رد می‌کند.

دور بعدی مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی قرار است ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهیور ماه) از سر گرفته شود؛ اما پیش از آن احتمال دارد نمایندگان دو طرف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر گفتگوهایی داشته باشند.

محمد جواد ظریف و کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز قرار است روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور ماه) در بروکسل، پایتخت بلژیک با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG